Reklama

Ilu pacjentów z covid leczono w rawickim szpitalu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ilu pacjentów z covid leczono w rawickim szpitalu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawie 27 tysięcy pacjentów chorych na COVID-19 leczono w ubiegłym roku w wielkopolskich szpitalach. Spora grupa z nich trafiła do rawickiej placówki.

Jak przypomina Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ, 2021 rok był drugim, w którym towarzyszyła nam pandemia COVID-19.

Najtrudniejsza sytuacja była w kwietniu

Kolejna fala zachorowań wymagała przygotowania najwyższej, jak do tej pory liczby łóżek -12 kwietnia 2021 r. baza w regionie liczyła 3.707 miejsc, a w wielkopolskich szpitalach najwięcej pacjentów z COVID-19 przebywało 9 kwietnia - zajętych było wtedy ponad 3131 łóżek.

Dyrektor NFZ docenia współpracę z lecznicami

- Pierwszy rok walki z pandemią COVID-19 pokazał nam, które szpitale radzą sobie z nią najsprawniej. To z ich pomocy korzystaliśmy w pierwszej kolejności w trakcie kolejnych fal w 2021 r., biorąc pod uwagę potrzebę zabezpieczenia w całym regionie tak dla pacjentów z covid -19 jak i chorych na inne schorzenia. Niezmiennie cieszy nas dobra współpraca z dyrektorami szpitali i samorządami. Pokazując zestawienia liczby hospitalizacji za ubiegły rok, chcemy wskazać, które placówki miały najwięcej pracy przy leczeniu pacjentów z COVID-19 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ. 

Agnieszka Pachciarz przypomina również, że szpitale organizowały także transport dla zakażonych pacjentów, prowadziły laboratoria wykonujące testy w kierunku Sars-Cov-2, a także punkty pobrań wymazów. Wiele placówek angażowało się także w organizację punktów szczepień, prowadziło izolatoria.

- Każda fala stawiała przed nami lekarzami oraz całym personelem inne wyzwania, poszczególne okresy rozwoju pandemii różniły się przebiegiem klinicznym, początkowo pacjenci częściej trafiali do szpitali z zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, wymagali tlenoterapii, później leczyliśmy głównie pacjentów, u których występowała kompensacja innych chorób, szczególnie przewlekłych – mówi profesor Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Pod koniec 2021 roku do szpitali trafiało też więcej dzieci niż na początku roku, pediatrzy coraz częściej obserwowali też PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci – chorobę, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko COVID-19 jest nową chorobą, ale też występujące po nim powikłania, które są najcięższe u pacjentów nieszczepionych.

4,5 mln dawek szczepionki przeciwko Covid

Jak podaje Marta Żbikowska-Cieśla, w 2021 roku punkty szczepień na terenie województwa Wielkopolskiego podały pacjentom 4,5 miliona dawek szczepionki przeciw COVID-19, a prawie 60% Wielkopolan zostało w pełni zaszczepionych (jednodawkową szczepionką J&J albo dwiema dawkami szczepionek innych producentów).

27 tysięcy hospitalizacji covidowych w Wielkopolsce

W ubiegłym roku szpitale w Wielkopolsce odnotowały łącznie 27 tysięcy hospitalizacji pacjentów z powodu COVID-19. 1,2 tys. z nich, to hospitalizacje jednodniowe, w pozostałych przypadkach chorzy wymagali dłuższego pobytu na oddziałach.

Najwięcej pajcnetów, bo 4 tysięcy pacjentów przyjął Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu. 2,3 tysięcy - Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego prowadzący Szpital Tymczasowy.

Poza Poznaniem najwięcej pacjentów leczyły szpitale w: Słupcy (1,8 tys. hospitalizacji) oraz Ostrowie Wielkopolskim (1,6 tys. hospitalizacji).

Pod tym względem w pierwszej dziesiątce w naszym województwie znajduje się jeszcze właśnie placówka rawicka, do której w minionym roku trafiło 954 chorych, w tym 53 przypadki to były przyjęcia jednodniowe.

Więcej pieniędzy na walkę z pandemią

Jak czytamy w komunikacie NFZ - od momentu wybuchu pandemii W Polsce do połowy lutego tego roku, wielkopolski oddział NFZ przekazał na walkę z nią łącznie ponad 2,5 miliarda złotych, z czego w całym 2021 roku do samych szpitali trafiło 1,3 miliarda złotych. Przez cały ubiegły rok świadczenia na rzecz pacjentów udzielane w szpitalach to 824,6 milionów złotych, a ponad 505,6 mln złotych to dodatki covidowe dla personelu – 490,1 mln zł otrzymali pracownicy stanowiący personel medyczny, a pozostałe 15,5 mln zł – personel niemedyczny.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy