Reklama

Jak wygląda rejestracja uchodźców w Rawiczu?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: redakcja

Jak wygląda rejestracja uchodźców w Rawiczu? - Zdjęcie główne

rejestracja uchodźców | foto redakcja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wydział Spraw Obywatelskich rawickiego urzędu od kilku tygodni ma dużo więcej obowiązków niż zwykle. Rejestruje uchodźców z Ukrainy, pomaga im załatwić najważniejsze formalności - między innymi numer PESEL. Dodatkowo, znacznie wzrosła liczba wniosków o wydanie dowodu osobistego składana przez rawiczan.

Od środy 16 marca weszły w życie nowe zasady pobytu w Polsce. Zgodnie z nimi każda osoba powinna posiadać numer PESEL, polski numer telefonu, adres e-mail. Pracownicy wydziału zakładają także profile zaufane niezbędne do spraw finansowych.

Zgłoszenie, porady, wskazówki, pomoc przy formalnościach i upominek dla dziecka

Ukraińcy przybywający na teren gminy Rawicz proszeni są o zgłaszanie się do urzędu miejskiego, by można było udzielić im właściwej pomocy. Podczas swojej pierwszej wizyty otrzymują informacje, gdzie mogą się udać po niezbędne dla nich rzeczy. Przekazywany jest im także kontakt do szefowej gminnego sztabu zarządzania krysyzowego, która pomaga w znalezieniu mieszkania.

Każda osoba przybywająca z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym wypełnia także wniosek, na podstawie którego dziecko może być później przyjęte do danej placówki. Poza tym, dzieci otrzymują tzw. pakiet powitalny, czyli paczkę pełną upominków, która ma uprzyjemnić im pierwsze chwile w nowym miejscu.

Pracownicy wydziału spraw obywatelskich przekazują też informację o tym, gdzie - na koszt gminy - można wykonać fotografie do dokumentów oraz zakładają profile zaufane - niezbędne do spraw finansowych.

Kilkanaście osób dziennie

Od kilku dni urząd zajmuję się także nadawaniem numeru PESEL. W pierwszej kolejności pracownicy systematycznie dzwonią i umawiają na konkretne godziny tych, którzy wcześniej już zgłosili swój pobyt. Dziennie udaje się nadać kilkanaście numerów PESEL. Póki co, formalności są czasochłonnne, bo dla pracowników urzędu są to zupełnie nowe procedury, a do tego dochodzą także trudności językowe.

Beata Aszkiełowicz, naczelnik wydziału w Rawiczu, zapewnia jednak, że zadania związane z przyjęciem ukraińskich obywateli nie mają wpływu na obsługę lokalnych petentów. Dopowiada, że dodatkowo od kilku tygodni obserwuje także większe niż zwykle zainteresowanie wnioskami o wydanie dowodu wśród miejscowych mieszkańców.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy