Reklama

Reklama

Jaki podatek zapłacą rolnicy?

Opublikowano: ndz, 8 lis 2020 07:20
Autor:

Jaki podatek zapłacą rolnicy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Podatek rolny w 2021 roku może wzrosnąć, bo o 9 groszy wyższa jest średnia cena żyta. A to ona jest brana pod uwagę przy wyliczaniu zobowiązania. Czy poszczególne samorządy zdecydują się na podniesienie gospodarzom podatku do kwoty maksymalnej czy może go obniżą?

Co roku Główny Urząd Statystyczny wydaje komunikat, w którym określa średnią cenę skupu żyta za okres 11 miesięcy. Ona jest podstawą do ustalenia przez samorządy gminne podatku rolnego. W tym roku ta stawka wynosi 58,55 zł za kwintal - czyli 100 kilogramów.

Przed rokiem cena była nieznacznie niższa - 58,46 zł.

Dla gruntów gospodarstwa rolnego podatek stanowi równowartość pieniężną 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego - czyli w 2021 roku będzie to 146,37 zł. Dla pozostałych działek, które podlegają podatkowi rolnemu, określa się go jako równowartość pieniężną 5 q żyta (od 1 ha). Oczywiście, radni uchwalając podatek nie muszą przyjmować maksymalnej stawki wskazanej przez GUS. Mają kompetencję, by ją obniżyć. - np. jeśli rolników w danej gminie dotknęła susza czy inne niekorzystne warunki, które znacznie pogorszyły sytuacje finansową ich gospodarstw. Czy tak będzie? W żadnej z gminy powiatu rawickiego nad stawką podatku jeszcze nie obradowano.


"Dla gruntów gospodarstwa rolnego podatek stanowi równowartość pieniężną 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego - czyli w 2021 roku będzie to 146,37 zł. Dla pozostałych działek, które podlegają podatkowi rolnemu, określa się go jako równowartość pieniężną 5 q żyta (od 1 ha). Oczywiście, radni uchwalając podatek nie muszą przyjmować maksymalnej stawki wskazanej przez GUS. Mają kompetencję, by ją obniżyć. - np. jeśli rolników w danej gminie dotknęła susza czy inne niekorzystne warunki, które znacznie pogorszyły sytuacje finansową ich gospodarstw - mówi Łukasz Rojda, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Rawiczu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.