Jakub Moryson jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Historycznym. W 2018 roku został wybrany wicestarostą rawickim. Jako historyk i regionalista jest członkiem wielu organizacji pozarządowych, m.in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej, z którym zbierał datki na remont nagrobków powstańców z ziemi jutrosińskiej, jak i grobów bohaterów walk o Polskę, wśród nich pułkownika Franciszka Budziszewskiego - bohatera insurekcji kościuszkowskiej.
Z inicjatywy Jakuba Morysona, w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu została odsłonięta tablica upamiętniająca 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, a także bohatera powstania - Stefana Bobrowskiego. Historyk był także pomysłodawcą odnowienia nagrobka przywódcy powstania styczniowego Stefana Bobrowskiego i koordynował organizację prac restauratorskich na cmentarzu parafialnym w Łaszczynie. Z jego inicjatywy nadano rondu w Rawiczu imię „Rondo bitew o Rawicz 1919”. Odsłonięto w tym miejscu także tablicę upamiętniającą powstańców wielkopolskich walczących o Rawicz.
Jakub Moryson jest autorem artykułów historycznych poświęconych przywódcy powstania styczniowego Stefanowi Bobrowskiemu, bohaterowi wojen napoleońskich pułkownikowi Franciszkowi Garczyńskiemu czy przebiegowi walk powstania wielkopolskiego na ziemi rawickiej.
W swoich książkach: "Książę Olgierd Czartoryski (1888-1977). Życie i działalność społeczno-polityczna", Kraków 2012; "Szymanowo. Friedrichsweiler - zarys historii wsi", Poznań 2018; "Wspomnienia. Książę Olgierd Czartoryski", Rawicz 2021, opisywał losy bohaterów w okresie walk o niepodległość. Księcia Zdzisława Czartoryskiego przedstawił w okresie zaboru pruskiego, księcia Olgierda Czartoryskiego - w okresie I wojny światowej, powstania wielkopolskiego, walk o granicę II Rzeczypospolitej i II wojny światowej.
Opisywał także przebieg powstania wielkopolskiego na ziemi rawickiej, czasy okupacji na ziemi rawickiej (walk, działalności konspiracyjnej i zbrodni niemieckich) i losy zwykłych polskich żołnierzy pochodzących ze wsi Szymanowo. Prowadzi także działania mające na celu kultywowanie i dbanie o pamięć o bohaterach walk o polską niepodległość na ziemi rawickiej.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, nadał Jakubowi Morysonowi medal „Pro Patria”. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w grudniu w Lesznie.
- Otrzymanie medalu "Pro patria" traktuję jako duże wyróżnienie i w pewnym sensie zobowiązanie, do dalszej pracy jako historyka regionalisty, którym - poza sprawowanym urzędem - jestem - przyznaje Jakub Moryson.