Reklama

Wnętrze plant bez samochodów? To był żart na Prima Aprilis

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawicka Starówka będzie strefą wolną od spalin. Wewnątrz plant zostanie prawie całkowicie zlikwidowany ruch samochodowy, a na zewnątrz powstaną dwa piętrowe parkingi.

Rewolucyjne zmiany już od dawna proponowali rawiccy działacze Prawa i Sprawiedliwości. W 2018 tym był to główny punkt ich programu wyborczego.

- Marzy nam się, aby wszystkie uliczki wewnątrz plant były ciągami pieszo-rowerowymi. Najważniejszym jest usunąć ruch samochodowy i pobudowanie wielopoziomowych parkingów - mówił lider rawickiej PiS, Krzysztof Kołeczko podczas konwencji wyborczej do samorządu.

Parkingi zbuduje prywatny inwestor

Choć wtedy te postulaty zostały przyjęte dość sceptycznie, teraz stały się jak najbardziej realne. A wszystko za sprawą inwestora, który docelowo chce wybudować w Rawiczu dwa kilkupiętrowe pakingi samochodowe.

- Jeden z nich powstanie obok szkoły podstawowej nr 3, drugi w miejscu po byłym pawilonie Tesco - zapowiada Paweł Szybaj, który na razie nie ujawnia nazwy inwestora.

Gmina przymierzała się od kilku lat

Wiceburmistrz przyznaje, że temat ograniczenia ruchu samochodowego w starym mieście był wielokrotnie rozpatrywany przez włodarzy gminy.

- Przy okazji rewitalizacji rynku, rozważaliśmy taki wariant, jednak brakowało na to środków. Inwestycja prywatna rozwiązała tę kwestię - przyznaje wiceburmistrz.

Parkingi na kilkaset aut

Oba, bliźniacze parkingi będą miały po sześć pięter i pomieszczą około 300 aut każdy. W części podziemnej przewidziano garaże na wynajem. Projekty przewidują także przebudowę dróg dojazdowych, parkingi dla meleksów komunikacji miejskiej, myjnie oraz wiaty dla rowerów.

System bezemisyjnej komunikacji miejskiej

Dostawa towaru do sklepów i dojazd samochodów uprzywilejowanych będą jedynym wyjątkiem. Ciężarówki dostarczające towar do sklepów będą wpuszczane po wykupieniu abonamentu. Za środki pozyskane z tych opłat oraz z podatku wnoszonego przez właściciela parkingów, miasto zamierza utworzyć system ekologicznej komunikacji miejskiej. Po starówce miałyby kursować mikrobusy z napędem elektrycznym, które zabierałyby pasażerów spod parkingów i rozwoziły po centrum. Oprócz tego w przyszłym roku ruszy system rowerów miejskich, przewiduje się także wspomaganie rozwoju prywatnych firm oferujących transport dorożkami lub rikszami rowerowymi.

Mieszkańcy centrum ze zniżkami

Reorganizacja ruchu wewnątrz plant zakłada, między innymi, że mieszkańcy centrum będą mieli zwracaną część opłat parkingowych. Dostaną także stały abonament na komunikację miejską z bardzo dużymi zniżkami.

- Dla mieszkańców Starego Miasta przewidujemy system zniżek. Zarówno opłaty parkingowe, jak i bilety na wszystkie środki komunikacji bezemisyjnej będą dla tej grupy dotowane przez gminę - zapowiada Paweł Szybaj.

Cennik biletów i regulamin zniżek zostanie uchwalony przez radę miasta. Zmiany w organizacji ruchu mają zostać wprowadzone już z chwilą oddania do użytku pierwszego parkingu, tego w północno-zachodniej części plant, przy "trójce". Ma być gotowy pod koniec tego roku. Następny, w miejscu byłego Tesco miałby zostać ukończony w trzecim kwartale przyszłego roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy