reklama

W piątek, 28 października 2022 r., w Rawiczu może być słychać huki i strzały

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Zakładzie Karnym w Rawiczu odbędą się ćwiczenia specjalistyczne z udziałem funkcjonariuszy służby więziennej, policji, straży i Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
reklama

W piątek, 28 października, w godzinach od 9.00 do 12.00, w Zakładzie Karnym w Rawiczu odbędą się ćwiczenia specjalistyczne przy współudziale Państwowej Straży Pożarnej, policji oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu i Miasta Gminy Rawicz. Przedsięwzięcie nosi nazwę "Likwidacja zagrożenia bezpieczeństwa Zakładu Karnego w Rawiczu".
- W związku z tym nastąpią utrudnienia w ruchu, w szczególności na ulicach: 17 Stycznia, Marcinkowskiego oraz Wały Powstańców Wielkopolskich. Z uwagi na charakter realizowanych ćwiczeń w obrębie jednostki mogą być słyszalne huki i strzały - przekazuje mjr Ewa Szulc, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu. 

Co będą ćwiczyć w więzieniu?

Jak informuje rzecznik więzienia, w trakcie ćwiczeń realizowane będą cztery scenariusze dotyczące ewentualnych zagrożeń. Będzie to między innymi zagrożenie chemiczne i ewakuacja osób, atak osadzonych na personel w sali widzeń, atak na konwój oraz ujawnienie ładunku wybuchowego na wieży strażnika. 
Większość manewrów będzie miała miejsce na terenie zakładu, ale te dotyczące sfingowanego ataku na konwój przeprowadzone zostaną w okolicy głównej bramy.

To nie pierwsze takie ćwiczenia. Bunt i pożar w więzieniu

Zagrożenie chemiczne (niebezpieczne pojemniki z kwasem solnym), ewakuacja osadzonych z zagrożonego rejonu, bunt więźniów, wybuch pożaru i próba jego ugaszenia, udzielenie pomocy medycznej osobom zatrutym oparami, odbicie zakładników, którzy zostali uwięzieni, konwój do szpitala, strzelanina - wszystkie te zdarzenia zainscenizowano specjalnie na potrzebę ćwiczeń ochronnych, zorganizowanych 25 września 2012 roku w rawickim zakładzie karnym.
 
Wzięli w nich udział funkcjonariusze służby więziennej, grupy interwencyjnej służby więziennej, policji, państwowej straży pożarnej, samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego policji w Poznaniu, sekcji lotnictwa policyjnego i pracownicy pogotowia ratunkowego.
 
Ćwiczenia były dość spektakularne. Miały na celu także doskonalenie umiejętności współdziałania i koordynacji funkcjonariuszy policji, straży, służby więziennej oraz inspektorów ds. obronnych, obrony cywilnej, zarządzania kryzysowego i przeciwpożarowego. Wówczas wzięło w nich udział około 200 osób. 
Obserwatorami działań byli liczni goście: przedstawiciele Biura Ochrony i Spraw Obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie, dyrektorzy i kierownicy jednostek penitencjarnych Okręgowego Inspektoratu SW w Poznaniu.
 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama