Reklama

Keczup prosto z Dłoni i konfitura hazacka nagrodzone

Opublikowano:
Autor:

Keczup prosto z Dłoni i konfitura hazacka nagrodzone - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości KGW Dłoń będzie reprezentować powiat rawicki na finale wojewódzkim konkursu kulinarnego organizowanego przez ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa była organizatorem konkursu "Skarby wielkopolskiej spiżarni". Podzielono go na dwa etapy. Pierwszy odbył się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego, a zdobywcy I miejsca w każdym z nich przejdą do etapu wojewódzkiego, który wyłoni trzy najlepsze prace konkursowe.

Zadaniem uczestników było przygotowanie regionalnego przetworu z polskich owoców lub warzyw, charakterystycznego dla terenu działania Koła Gospodyń Wiejskich wraz z opisem receptury. Nasze gospodynie świetnie sobie poradziły.

- Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Było słodko, wytrawnie, a momentami piekielnie pikantnie. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia - zaznaczają organizatorzy.

Keczup prosto z Dłoni

Pierwsze miejsce na powiatowym szczeblu konkursu zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dłoni. Doceniono przygotowany przez nich domowy keczup o nazwie "Keczup prosto z Dłoni".
 
 
To KGW z gminy Miejska Górka będzie reprezentować ziemię rawicką w finale konkursu podczas II Pikniku Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych, który odbędzie się 2 października w Marszewie. 

Tradycyjna konfitura z wiśni

W finałowej trójce znalazło się także Koło Gospodyń Wiejskich "Fajne Babki" z Zawad. Trzecie miejsce dała im klasyczna konfitura z wiśni przygotowywana według starych domowych receptur.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE