Reklama

Kiedy rozpoczną się prace na poligonie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy rozpoczną się prace na poligonie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 22,4 mln zł pochłonie jedna z większych inwestycji ostatnich lat realizowana przez gminę Rawicz. Projekt "Nowy Poligon" rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Przetargi na realizację inwestycji pod nazwą "Nowy Poligon" gmina Rawicz ogłaszała trzy razy. Za każdym razem oferty przekraczały możliwości finansowe samorządu. Wykonawców udało się wyłonić dopiero za trzecim podejściem - i to po przeprowadzeniu negocjacji z zainteresowanymi przedsiębiorstwami. 

Mimo uzyskania dofinansowania z rządowego programu Polski Ład, trzeba było jeszcze dodatkowych 4 mln zł, tyle bowiem trzeba było dołożyć do już zarezerwowanej puli. Zdecydowano więc, że brakująca suma będzie pochodziła z pieniędzy, które gmina chciała przeznaczyć na budowę odcinka drogi od ul. Targowej do ul. Sienkiewicza i skrzyżowania pomiędzy ulicami Sienkiewicza oraz Grunwaldzką w Rawiczu.

Znaleziono brakującą sumę

Burmistrz Grzegorz Kubik podjął decyzję o tymczasowej rezygnacji z tej inwestycji, bo oferty złożone w przetargu i tak przekraczały możliwości finansowe samorządu. Najniższa oferta na przebudowę tych ulic została złożona przez firmę NODO z Leszna i wynosiła 5,6 mln zł. W rezultacie, mimo możliwości dofinansowania, gmina musiałaby do tego zadania dołożyć blisko 2 mln 700 tys. zł z własnych pieniędzy. Zapadła decyzja o przełożeniu inwestycji na późniejszy termin.

- Będziemy realizować tę inwestycję, która ma większe dofinansowanie, i do której procentowo mniej musimy dołożyć. W przypadku poligonu dokładamy około 15 procent, a do skrzyżowania musielibyśmy dołożyć około 50 procent. Wybór był prosty, bo drugi raz na poligon i przyległe ulice takich środków zewnętrznych nie otrzymamy. W przypadku skrzyżowania na Sienkiewicza będziemy starali się o większe dofinansowanie w przyszłym roku, aby do tej budowy dołożyć mniej niż obecnie wyszło w przetargu – wyjaśniał  burmistrz Grzegorz Kubik. 

Nowy Poligon podzielony na części

Całe zadanie podzielono na cztery części. Na początku listopada gmina podpisała umowy z wykonawcami każdej z nich. 
Firma Marka Żurka z Rawicza wykona ulicę Czeladniczą za 5,7 mln zł i Świętojańską za 3,2 mln zł.
Z kolei firma Marcina Matuszewskiego z Rawicza zbuduje promenadę w Sierakowie za 3,6 mln zł i zagospodaruje przyległy teren sportowo - rekreacyjny za blisko 9,8 mln zł.

Koszt zadania wyniesie blisko 22,5 mln zł, z czego większość to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 18,6 mln zł. 

Kiedy ruszą prace?

Na ostatniej w 2022 roku konferencji prasowej burmistrz Grzegorz Kubik poinformował, jak wyglądają przygotowania do realizacji tej inwestycji i jaki będzie harmonogram prac.

- Wykonawca części rekreacyjnej czeka na szczegółową mapę celów projektowych. Po jej sprządzeniu projektanci poszczególnych branż przystąpią do sporządzenia dokumentacji projektowej. Z kolei, wykonawcy pozostałych zadań są w trakcie opracowywania projektów czasowej organizacji ruchu - przekazał Grzegorz Kubik.

W pierwszym kwartale 2023 roku ma ropocząć się budowa ulicy Czeladniczej, promenady spacerowej i kąpieliska. W trzecim kwartale powinna rozpocząć się przebudowa ulicy Świętojańskiej. Zakończenie inwestycji jest planowane na przełom 2023 i 2024 roku.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE