Reklama

Negocjacje zakończone. Jest decyzja w sprawie przebudowy poligonu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Negocjacje zakończone. Jest decyzja w sprawie przebudowy poligonu - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapadły decyzje dotyczące realizacji jednej z największych inwestycji w obecnej kadencji rawickiego samorządu.

Burmistrz Grzegorz Kubik poinformował, że gmina zrealizuje projekt Nowy Poligon w Sierakowie za blisko 22,5 mln zł, na który otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 18,6 mln zł. Brakująca kwota ponad 3,8 mln zł będzie pochodziła z pieniędzy, które gmina chciała przeznaczyć na budowę odcinka drogi od ul. Targowej do Sienkiewicza oraz skrzyżowania pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Grunwaldzką w Rawiczu. 

Do trzech razy sztuka

Niewiele brakowało, by samorząd zrezygnował z zadania, bo dwa kolejne przetargi nie zostały rozstrzygnięte z powodu zbyt wysokich cen. Postępowanie ogłoszono jednak po raz trzeci.

W trzecim przetargu wpłynęło pięć ofert. Właśnie zakończyły się negocjacje z wykonawcami dotyczące projektu Nowy Poligon. W pierwszym postępowaniu łączna oferowana przez wykonawców kwota wynosiła 27 mln zł. Na ten cel gmina Rawicz otrzymała 18 mln 620 tys. zł dofinansowania, a wartość wszystkich najkorzystniejszych ofert po pierwszym przetargu wynosiła ponad 8,3 mln  zł więcej. Gmina z sukcesem zakończyła negocjacje ze wszystkimi wykonawcami za trzecim razem, co spowodowało oszczędności w wysokości 4,5 mln zł w stosunku do kwoty z pierwszego przetargu.

 Poszukiwania blisko 4 mln zł. Remont skrzyżowania przełożony

Aby przebudowa poligonu była możliwa, burmistrz musi znaleźć w budżecie gminy ok. 3 mln 800 tys. zł. Grzegorz Kubik podjął decyzję o tymczasowej rezygnacji z przebudowy ciągu ulic od Targowej - przy skrzyżowaniu z wjazdem do Intermarche i Wały Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza i Grunwaldzką.
Najniższa oferta na przebudowę tych ulic została złożona przez firmę NODO z Leszna i wynosi 5,6 mln zł. W rezultacie, mimo możliwości dofinansowania, gmina musiałaby do tego zadania dołożyć blisko 2 mln 700 tys. zł z własnych środków. Zapadła decyzja o przełożeniu inwestycji na późniejszy termin.
- Będziemy realizować tę inwestycję, która ma większe dofinansowanie, i do której procentowo mniej musimy dołożyć. W przypadku poligonu dokładamy około 15 procent, a do skrzyżowania musielibyśmy dołożyć około50 procent. Wybór był prosty, bo drugi raz na poligon i przyległe ulice takich środków zewnętrznych nie otrzymamy. W przypadku skrzyżowania na Sienkiewicza będziemy starali się o większe dofinansowanie w przyszłym roku, aby do tej budowy dołożyć mniej niż obecnie wyszło w przetargu – wyjaśnia burmistrz Grzegorz Kubik. 

 Zadanie podzielone na pakiety. Kto co wykona?

Nowy Poligon będzie realizowany w ramach czterech pakietów.
  • Firma Marka Żurka z Rawicza wykona ulicę Czeladniczą za 5,7 mln zł i Świętojańską za 3,2 mln zł.
  • Z kolei firma Marcina Matuszewskiego z Rawicza wykona promenadę w Sierakowie za 3,6 mln zł, a przyległy teren sportowo - rekreacyjny za blisko 9,8 mln zł.
Zmniejszyliśmy przede wszystkim zakres ilościowy, jeśli chodzi o elementy małej architektury, czyli ławki, kosze na śmieci, oświetlenie oraz zmieniliśmy także rzeczy związane z materiałami. Zamieniliśmy chociażby deski kompozytowe na drzewo modrzewiowe - w przypadku budowy pomostu, który nie będzie - jak pierwotnie ustalono - stałym, ale pływającym, oczywiście o dużej wyporności. W dalszym ciągu w kąpielisku będą trzy strefy, czyli brodzik, strefa dla niepływających oraz dla pływających z wydzielonymi torami - wyjaśniał kilka tygodni temu Maciej Szymkowiak, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu 

Umowy z wykonawcami mają zostać podpisane do końca października. 

Propozycję zmian w budżecie burmistrz ma przedstawić radzie podczas najbliższej gminnej sesji.
 
Już w najbliższą niedzielę odbędzie się oficjalne otwarcie pierszej inwestycji na terenie poligonu. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddany profesjonalny pumptrack.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE