Reklama

Reklama

Kiedyś był perełką architektury. Dziś popada w ruinę

Opublikowano: sob, 1 sty 2022 16:00
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez OKSiAL

Kiedyś był perełką architektury. Dziś popada w ruinę - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez OKSiAL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Historię budynku przypomniał ostatnio Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, który realizuje projekt „Wspólnie tworzymy archiwum”.

Reklama

Dawny kościół ewangelicki jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Należący do skarbu państwa obiekt niestety, od lat nie może „doczekać” się konserwacji. 

Miejska Górka w okresie reformacji była jednym ze znaczniejszych ośrodków luteranizmu. Właśnie w 1777 roku, w północno - wschodniej części XVI-wiecznego  cmentarza ewangelickiego,  zbudowano drewniany kościół w stylu barokowym. Inicjatorem budowy świątyni był książę August Kazimierz Sułkowski. 

Cenna gwiazda

Jak przypominają różne źródła historyczne kościół został wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem glinianym, z zewnątrz oszalowanym deskami, wewnątrz otynkowanym. Dachy nad nawą, prezbiterium i południową kruchtą są pokryte dachówką, hełm - blachą. Wnętrze kościoła jest salowe, jednonawowe z dwukondygnacyjnym układem empor, wspartych na czterech parach podpór. Nawę nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe. Przestrzeń nawy pod emporami - stropy belkowe. - Na czubku wieży zakończonej krzyżem z chorągiewką ruchomą, umieszczona została 6 - ramienna gwiazda z platyny. Jak mówią źródła, gwiazda miała wartość całego kościoła - relacjonują pracownicy OKSiAL.

Dzwon z Rawicza

W 1857 roku została wzniesiona murowana, otynkowana, trójdzielna brama cmentarna. Nad środkowym otworem znajduje się częściowo czytelny cytat w języku niemieckim „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. W 1859 roku  do elewacji wschodniej kościoła dobudowano wieżę, a na cmentarzu dzwonnicę, w której umieszczono dwa dzwony odlewane z brązu. Po I wojnie światowej Johan Bierling (właściciel cegielni w Miejskiej Górce), ofiarował dzwon, który odkupił od kościoła ewangelickiego w Rawiczu.

Zamiast kościoła magazyn 

W 1911 roku wyremontowano drewnianą konstrukcję kościoła. Później jednak przestał pełnić swoją właściwą rolę. Nie wiadomo, co się stało z gwiazdą, czy dzwonem. Po wojnie długo był wykorzystywany jako... magazyn  materiałów budowlanych. W 1959 roku opracowano dokumentację historyczną i sporządzono inwentaryzacje obiektu, jednak prac remontowych nie wykonano. Obecnie - choć jest zabezpieczony, podpada w ruinę. Nie ma środków na jego remont i nie wiadomo właściwie kto powinien się tym zająć. 

Kto jest odpowiedzialny?

Kościołem, który jest własnością Skarbu Państwa, przez wiele lat zarządzał Powiat Rawicki. W 2017 roku władze powiatu uznały jednak, że to gmina Miejska Górka powinna stać się właścicielem nieruchomości na mocy ustawy 10 maja 1990 roku. 

Starostwo złożyło więc wniosek do wojewody o komunalizację obiektu. Ten wydał decyzję zgodną z postulatem władz powiatu. Burmistrz Miejskiej Górki nie zgodził się z nią i odwołał do Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej w Warszawie. - Można powiedzieć, że wygraliśmy z wojewodą. KKU uchyliła jego decyzję i sprawa wróciła do punktu wyjścia - zaznaczał w 2018 roku, tuż po otrzymaniu decyzji, Karol Skrzypczak.

Kościół więc nadal jest własnością Skarbu Państwa, pod zarządem Powiatu Rawickiego. I choć zarówno starosta, jak i burmistrz Miejskiej Górki deklarowali, że będą czynić starania o pozyskanie środków na remont budynku, nadal nie udało się ich znaleźć. 

Zobacz, w jakim stanie są wnętrza kościoła. FILM z 2015 roku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 16 dni temu | ocena +1 / -1

  Mieszkanka

  Szkoda takiej historycznej budowli biurokracja i odbijanie piłeczki żenujące. Czas niestety działa na niekorzyść tego budynku.

 • 17 dni temu | ocena +3 / -2

  wola boska

  Niszczeje bo taka jest wola boska tak jak pedofilia w KK to jest Dotyk Boga i są ochraniani przez swoich zagorzałych bojówkarzy ,

 • 17 dni temu | ocena +1 / -7

  Rawiczanin

  Może jeszcze powiat ma im ratusz wybudować? My w Rawiczu sami remontujemy swoje kościoły.W Górce wolą żebrać. Żałosna wioska.

  • 17 dni temu | ocena +9 / -1

   Rawiczanin z krwi i kości

   A rawicz to co nie wieś. 80% mieszkańców przybyło z okolicznych wiosek i udają mieszczuchów. Zadupie jakich mało każdy każdego zna i wszystko o wszystkich wie. Mieszkam w Rawiczu i mnie to przeraża

 • 17 dni temu | ocena +6 / -0

  Aleksander

  Dziadkowie opowiadali że jeden z mieszkańców m.gorki skradł ta gwiazdę.platyna jest i była bardzo droga

 • 17 dni temu | ocena +1 / -1

  uki

  to niech burmistrz da pieniądze na remont ze szczepień

  • 17 dni temu | ocena +1 / -1

   atom

   Burmistrz nie ma swoich pieniędzy . Dysponuje tylko wpływami z podatków . Miejska Górka nie jest miejscowością turystyczną ,utrzymywanie "perełek" nie ma sensu .

 • 17 dni temu | ocena +2 / -4

  atom

  Takich "perełek" jest mnóstwo na świecie . Gminy nie stać na remont i utrzymanie obiektu . Mieszkańcy też wolą sprawne drogi i chodniki zamiast utrzymywać ten obiekt .

  • 17 dni temu | ocena +2 / -3

   Bida i pomór

   Poczekaj jeszcze chwile a Moryavvetzki w zmowie z Pełowcami i SLD zrobią nam taką Wenezuelę w Polsce że będziemi jeść liście i robaki a woda w kranie będzie przez 15 minut raz w tygodniu