Reklama

Kiedyś był perełką architektury. Dziś popada w ruinę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez OKSiAL

Kiedyś był perełką architektury. Dziś popada w ruinę - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez OKSiAL

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Historię budynku przypomniał ostatnio Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce, który realizuje projekt „Wspólnie tworzymy archiwum”.

Dawny kościół ewangelicki jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Należący do skarbu państwa obiekt niestety, od lat nie może „doczekać” się konserwacji. 

Miejska Górka w okresie reformacji była jednym ze znaczniejszych ośrodków luteranizmu. Właśnie w 1777 roku, w północno - wschodniej części XVI-wiecznego  cmentarza ewangelickiego,  zbudowano drewniany kościół w stylu barokowym. Inicjatorem budowy świątyni był książę August Kazimierz Sułkowski. 

Cenna gwiazda

Jak przypominają różne źródła historyczne kościół został wzniesiony w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem glinianym, z zewnątrz oszalowanym deskami, wewnątrz otynkowanym. Dachy nad nawą, prezbiterium i południową kruchtą są pokryte dachówką, hełm - blachą. Wnętrze kościoła jest salowe, jednonawowe z dwukondygnacyjnym układem empor, wspartych na czterech parach podpór. Nawę nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe. Przestrzeń nawy pod emporami - stropy belkowe. - Na czubku wieży zakończonej krzyżem z chorągiewką ruchomą, umieszczona została 6 - ramienna gwiazda z platyny. Jak mówią źródła, gwiazda miała wartość całego kościoła - relacjonują pracownicy OKSiAL.

Dzwon z Rawicza

W 1857 roku została wzniesiona murowana, otynkowana, trójdzielna brama cmentarna. Nad środkowym otworem znajduje się częściowo czytelny cytat w języku niemieckim „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem”. W 1859 roku  do elewacji wschodniej kościoła dobudowano wieżę, a na cmentarzu dzwonnicę, w której umieszczono dwa dzwony odlewane z brązu. Po I wojnie światowej Johan Bierling (właściciel cegielni w Miejskiej Górce), ofiarował dzwon, który odkupił od kościoła ewangelickiego w Rawiczu.

Zamiast kościoła magazyn 

W 1911 roku wyremontowano drewnianą konstrukcję kościoła. Później jednak przestał pełnić swoją właściwą rolę. Nie wiadomo, co się stało z gwiazdą, czy dzwonem. Po wojnie długo był wykorzystywany jako... magazyn  materiałów budowlanych. W 1959 roku opracowano dokumentację historyczną i sporządzono inwentaryzacje obiektu, jednak prac remontowych nie wykonano. Obecnie - choć jest zabezpieczony, podpada w ruinę. Nie ma środków na jego remont i nie wiadomo właściwie kto powinien się tym zająć. 

Kto jest odpowiedzialny?

Kościołem, który jest własnością Skarbu Państwa, przez wiele lat zarządzał Powiat Rawicki. W 2017 roku władze powiatu uznały jednak, że to gmina Miejska Górka powinna stać się właścicielem nieruchomości na mocy ustawy 10 maja 1990 roku. 

Starostwo złożyło więc wniosek do wojewody o komunalizację obiektu. Ten wydał decyzję zgodną z postulatem władz powiatu. Burmistrz Miejskiej Górki nie zgodził się z nią i odwołał do Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej w Warszawie. - Można powiedzieć, że wygraliśmy z wojewodą. KKU uchyliła jego decyzję i sprawa wróciła do punktu wyjścia - zaznaczał w 2018 roku, tuż po otrzymaniu decyzji, Karol Skrzypczak.

Kościół więc nadal jest własnością Skarbu Państwa, pod zarządem Powiatu Rawickiego. I choć zarówno starosta, jak i burmistrz Miejskiej Górki deklarowali, że będą czynić starania o pozyskanie środków na remont budynku, nadal nie udało się ich znaleźć. 

Zobacz, w jakim stanie są wnętrza kościoła. FILM z 2015 roku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy