reklama

Kolejna konferencja w sprawie kopalni

Opublikowano:
Autor:

Kolejna konferencja w sprawie kopalni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Budowa kopalni odkrywkowej w południowo-zachodniej Wielkopolsce oznaczać będzie nieodwracalne konsekwencje dla stosunków wodnych, środowiska naturalnego, rynku pracy i rolnictwa - to główne wnioski płynące z konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii. O zagrożeniach, jakie dla regionu wiążą się z eksploatacją węgla brunatnego, dyskutowali naukowcy, samorządowcy i lokalni przedsiębiorcy.

Ewentualna budowa kopalni odkrywkowej na terenach powiatu rawickiego i gostyńskiego były tematem konferencji „Złoże Oczkowice - rozpoznanie i diagnoza skutków eksploatacji - scenariusz grozy dla południowo-zachodniej Wielkopolski”, która odbyła się w Centrum Integracji Europejskiej w Rokosowie.

Z zaproszenia Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii skorzystali m.in. wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, senator Marian Poślednik, starostowie: gostyński, leszczyński, kościański i rawicki, wójt gminy Pakosław oraz burmistrzowie, m.in.: Jutrosina i Miejskiej Górki a także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.

W konferencji wzięli również udział naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Polskiej Akademii Nauk, przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Dom oraz lokalni przedsiębiorcy.

 

- Było to kolejne z cyklu spotkań, w trakcie których przedstawiamy zagrożenia - w oparciu o najnowsze analizy i badania - jakie wiążą się z budową kopalni odkrywkowej w naszym regionie - mówi Leszek Wenderski, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii. - Chcemy w sposób spokojny i merytoryczny, w oparciu o obiektywne dane naukowe, przedstawiać wszystkie argumenty za i przeciw tej inwestycji. Decyzję o budowie kopalni, która na wiele pokoleń zmieni charakter tej części Wielkopolski, można podjąć wyłącznie znając rachunek potencjalnych zysków i realnych strat. 

W trakcie konferencji eksperci przedstawili aktualny stan badań prowadzonych przez naukowców nad wpływem kopalni odkrywkowej na środowisko naturalne, rolnictwo i lokalny rynek pracy. Prof. dr hab. Jan Przybyłek z Instytutu Geologii UAM przedstawił niepokojące prognozy dotyczące wpływu odwodnienia odkrywki na stosunki wodne panujące w regionie. - Inwestycja oznaczać będzie m.in. bezpowrotne zniszczenie zbiorników słodkich wód podziemnych na terenie złoża oraz znaczące obniżenie poziomu wód gruntowych - mówił naukowiec.

Dr Benedykt Pepliński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślał, że to właśnie na terenie powiatów gostyńskiego i rawickiego znajdują się jedne z najlepiej rozwiniętych w kraju gospodarstw rolnych.

- Wartość strat w rolnictwie i przetwórstwie, spowodowanych budową odkrywki, wskazuje jednoznacznie, że nie ma ona uzasadnienia ekonomicznego i jest szkodliwa nie tylko dla interesów lokalnej gospodarki, ale również dla całej Polski - wyjaśniał dr Pepliński.

Z kolei, Robert Kubiak z firmy Pudliszki przedstawił ekspertyzy, z których wynika, że budowa kopalni oznaczać będzie dla jego przedsiębiorstwa straty rzędu nawet 800 milionów złotych na przestrzeni 10 lat. Spotkanie naukowców i samorządowców zorganizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorczość dla Ekologii w Rokosowie to nie koniec ofensywy stowarzyszenia przeciwko ewentualnej budowie kopalni odkrywkowej na naszych terenach.

- Planujemy zorganizować następne spotkania podczas, których będziemy przedstawiać wyniki kolejnych badań i analiz dotyczących konsekwencji budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w południowo-zachodniej Wielkopolsce - zapewnił przedstawiciel stowarzyszenia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE