reklama

Koniec z dokumentem papierowym. Kominiarz już go nie wystawi. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Koniec z dokumentem papierowym. Kominiarz już go nie wystawi. Dlaczego? - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilka dni temu (18 września 2023 r.) zaszły zmiany w przepisach. Mają one związek z uruchomieniem wszystkich funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do nowych zasad stosują się już, m.in. kominiarze.
reklama

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstaje w ramach Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji. Długofalowym efektem ma być poprawa jakości powietrza w Polsce.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Na CEEB składają się deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i źródłach spalania paliw. Wypełniane są one przez właścicieli budynków oraz zarządców nieruchomości. 

- CEEB to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. To działająca już internetowa baza danych, dzięki której polskie gminy na bieżąco otrzymują rzetelne informacje na temat tego, czym są ogrzewane domy na ich terenie. Gmina już w tej chwili może wspierać raportami z CEEB działania zmierzające do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. Ewidencja ułatwi i usprawni także działania interwencyjne oraz będzie stanowić podstawę do planowania lokalnej, jak i ogólnokrajowej przyszłej polityki niskoemisyjnej - informuje GUNB.

Od 18 września Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest jednym z podstawowych narzędzi pracy każdego kominiarza w Polsce.

- Rozszerzeniu ulegnie zakres czynności wykonywanych przez Mistrzów Kominiarskich, między innymi o inwentaryzację źródeł ciepła w kontrolowanych budynkach. Wymagać to będzie uzyskania od właścicieli, zarządców i administratorów określonych informacji i danych o charakterze technicznym budynków, niedostępnych dotąd dla służby kominiarskiej - zauważa Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

W praktyce, jeśli właściciel czy zarządca nie będzie znał wszystkich danych technicznych, o które zapyta kominiarz, wtedy ten zaznaczy rubrykę "nie podano".

Koniec z dokumentami papierowymi. Kominiarz wystawi protokół elektroniczny

Podstawową czynnością w procesie przeglądu przewodów kominowych jest wystawienie protokołu elektronicznego, tzw. e-protokołu.

- Od momentu wdrożenia pełnej wersji systemu protokół elektroniczny (e-protokół) będzie jedyną ważną formą, która potwierdza wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Forma elektroniczna pozwoli szybko i łatwo sięgnąć do protokołu, gdy zajdzie taka potrzeba. W każdej chwili będzie można pobrać go ze swojego konta w systemie. Podczas przeglądu należy zapytać kominiarza wykonującego usługę o protokół elektroniczny. Protokół elektroniczny będzie można zobaczyć od razu po wykonanym przeglądzie na swoim koncie w systemie - czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. 

Dlaczego istotne jest, by kominiarz wystawił e-protokół? W myśl obowiązujących od 18 września przepisów, za brak e-protokołu z terminowej kontroli przewodu kominowego, dokonywanego przez kominiarza, grozi mandat do 500 zł. Wystawić go może Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

W myśl przepisów kontrole przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych powinny się odbywać przynajmniej raz w roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra administracji i spraw wewnętrznych, w sezonie grzewczym kominy należy czyścić cztery razy. 

Nowe e-usługi

Poprzez CEEB obywatele uzyskali prawo, aby zamówić inwentaryzację budynku za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej oraz zgłosić tzw. „kopciucha”.

- E-usługi dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej oraz przedsiębiorcom - kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Przedsiębiorcom pozwolą zapisać się do wykazu osób uprawnionych, by móc wprowadzać dane do systemu i tworzyć w nim dokumenty. Urzędnikom i pracownikom administracji pozwolą efektywnie wykorzystać możliwości systemu, umożliwiając zarówno wprowadzanie danych, jak i generowanie raportów - podsumowuje GUNB.

Ze szczegółami można się zapoznać na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - TUTAJ 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama