CUS apeluje o reakcję w sytuacjach nagłych, gdy ktoś zasłabnie na ulicy, przebywa przez wiele godzin na mrozie lub śpi w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
Pamiętajmy o osobach bezdomnych oraz o osobach mieszkających samotnie. Nie bądźmy obojętni na los tych, którzy w chłodne dni poszukują schronienia w piwnicach, altanach, czy opuszczonych budynkach. Okres zimowy jest dla nich trudny do przetrwania ze względu na złe warunki atmosferyczne. Prosimy o wrażliwość na potrzeby tych osób oraz o podjęcie działań mających na celu ich ochronę i zapobieganie zamarznięciom - czytamy w komunikacie.
Jak poinformowała portal dyrektorka Centrum Usług Społecznych, Władysława Czajkowska, w gminie Rawicz 15 osób nie ma własnego lokum.
8 osób mieszka w pustostanach, nieogrzanych altankach, przyczepach czy na klatkach schodowych. Pozostałe nie mają prawa do lokalu, a przebywają głównie u znajomych - mówi Władysława Czajkowska.
W gminie Rawicz są też osoby starsze i chore, które zimą nie radzą sobie, np. z ogrzewaniem budynków czy mieszkań.
Gdyby gdzieś w otoczeniu przebywała osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, w przypadku której sąsiedzi wiedzą, że nikt nie pomaga, że istnieje podejrzenie, że się źle dzieje, też o takie sygnały prosimy. Dotrzemy do takiej osoby i zweryfikujemy, czy rzeczywiście pomoc jest potrzebna - dodaje Władysława Czajkowska.
Wykaz instytucji w poszczególnych gminach powiatu rawickiego, które udzielają pomocy (w godzinach pracy):
1. CUS w Rawiczu (dawny M-GOPS), ul. gen. Grota-Roweckiego 4a, tel. 65-545-40-37
2. OPS w Jutrosinie, ul. Rynek 26, tel. 65-547-13-63,
3. OPS w Miejskiej Górce, ul. Rynek 33, tel. 65-547-41-48,
4. OPS w Pakosławiu, ul. Kolejowa 2, tel. 65-547-86-12
5. OPS w Bojanowie, ul. Rynek 12, tel. 65-545-63-34,
Przez całą dobę można skontaktować się z policjantami Komendy Powiatowej w Rawiczu pod numerem telefonu: 47-772-72-00 lub Pogotowiem Ratunkowym: 999 lub 112.