Reklama

Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Rawickiej. Kulturalna plaża, rawickie linoryty i ciekawe wystawy

Opublikowano: ndz, 15 maj 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczorajszy wieczór (14 maja 2022r.) można było bardzo ciekawie spędzić w Muzeum Ziemi Rawickiej. W ramach tegorocznej Nocy Muzeów przygotowano atrakcje, które cieszyły się sporym powodzeniem. Najmłodszym najbardziej podobała się "Kulturalna plaża" i różnego rodzaju gry, a nieco starsi stali w długiej kolejne, by w samodzielnie odbić linoryt z widokiem rawickiej starówki.

Po raz kolejny nocne zwiedzanie Muzeum Ziemi Rawickiej przyciągnęło nie tylko tych, którzy regularnie w nim bywają, ale także tych, którzy miejscowe eksponaty przyszli zobaczyć po raz pierwszy. Wrażeń nie brakowało.

Rawickie memory, puzzle z ratuszem i założycielem miasta, magnesy z niedźwiadkiem

W trakcie Nocy Muzeów rawiczanie mieli okazję obejrzeć stałe wystawy muzalne poświęcone m.in. Korpusowi Kadetów, dawnemu rzemiosłu, czy tradycjom hazackim. Kto jeszcze nie był - mogł zwiedzić w Muzeum Ziemi Rawickiej reprezentacyjną Salę Portertową lub dawny Gabinet Burmistrza. Dodatkowo - w salach i głównym holu - przygotowano drewniane, ekologiczne gry nawiązujące do historii miasta. Były także kolorowanki i magnesy z rawickim niedźwiadkiem.

Wyjątkowe dzieła, historia medycyny oraz pracownicy muzeum w nowej roli

O godzinie 18.00 odbyło się wręczenie nagród w VI Konkursie Twórczości Plastycznej im. R. Dworaka, a prace, które na niego wpłynęły można było podziwiać na piętrze rartusza.

W tym roku laureatami konkursu zostali: Marcin Dubicki (I nagroda), Ewa Lamperska (I nagroda), Izabela Domaniecka (II nagroda), Rafał Kruszka (II nagroda), Joanna Dworak-Pawlicka (III nagroda). Wyróżnienia otrzymali: Helena Szczypko, Antoni Suchanecki oraz Jacek Biodrowski. Tematem przewodnim prac była „miłość - nienawiść”.

Po sąsiedzku zorganizowano także wystawę poświęconą medycynie, a dokładnie temu, jak wyglądała ona w przeszłości. Zaprezentowano stare narzędzia medyczne i przedmioty, jakie można było znaleźć niegdyś w gabinetach lekarskich, salach zabiegowych, laboratoriach, czy aptekach. Część  przedmiotów pochodzi z prywatnych zbiorów doktora Jacka Kleszczyńskiego, a część z lokalnej Apteki Radzieckiej oraz rawickiego medyka.

Przed ratuszem można było podziwiać zdjęcia portretowe, których bohaterami byli sami pracownicy Muzeum Ziemi Rawickiej. Pozując do tych zdjęć idealnie wkomponowali się w specyfikę miejsca, w którym są zatrudnieni.

- Mamy nadzieję, że w ten sposób pokażemy inną twarz naszego muzeum - taką bliższą, ludzką -zaznaczała kilka dni wcześniej Adriana Miara, dyrektor MZR.

Każdy chciał mieć grafikę przedstawiającą znane miejsca w Rawiczu

Muzeum tętniło życiem przez cały czas dostępny dla zwiedzających, ale jedną z najbardziej obleganych atrakcji była pracownia linorytu lokalnego artysty Antoniego Suchaneckiego. Obsługująca ją Alicja Pląskowska nie miała ani chwili wytchnienia, bo kolejka chętych, którzy samodzielnie chcieli odbić wybrany linoryt właściwie nie malała. Do wyboru były linotryty z wizerunkiem rynku, ratusza, kościoła Andrzeja Boboli, kamienic, czy nieistniejącej już synagogi w Rawiczu. 
 
By wykonać grafikę trzeba było rysunek wyrzeźbiony w linoleum przez Antoniego Suchaneckiego dobrze odbić w farbie drukarskiej, by wypukłe miejsca na papierze zrobiły się czarne.

Wielka piaskownica w samym centrum Rawicza

Najmłodsi zdecydowanie najbardziej upodobali sobie tzw. Kulturalną Plażę, czyli otoczoną leżakami wielką stertę piasku, która znalazła się tuż przed wejściem do ratusza w Rawiczu. Ta specyficzna piaskownia przypadła do gustu małym rawiczanom, którzy mieli ogromną frajdę z budowania zamków i babek z piasku.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy