Reklama

Kupowanie floty pojazdów – jak zrobić to mądrze?

Opublikowano:
Autor:

Kupowanie floty pojazdów – jak zrobić to mądrze? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dziś firmowy tabor nie jest jedynie ekscesem przedsiębiorstw transportowych, a staje się realną ich potrzebą, dzięki której są w stanie zmaksymalizować swoje działania.

Przy tym nie tyczy się to jedynie pojedynczego aspektu ich prowadzenia, a przekłada się na szersze spektrum. Niemniej, jest to na tyle wymagający i odpowiedzialny zakup, że bez odpowiednich przygotować się nie obejdzie. Zatem, jak mądrze nabyć na własność flotę pojazdów?

Plan należy traktować priorytetowo

Nie ma co liczyć na sukces w jakiejkolwiek materii bez odpowiedniego planu i nie inaczej jest w tym konkretnym przypadku. Bez tego może i uda nabyć się flotę, ale z pewnością będzie to zakup niewłaściwy i najzwyczajniej nieprzydatny. Szczególnie gdy to samochody właśnie są „motorem” napędowym całego przedsiębiorstwa i te będą intensywnie eksploatowane. Dobrze jest, aby flota była hybrydowa, czyli uwzględniała zarówno pojazdy ciężarowe, jak i osobowe. Trzeba nadmienić, że firmy o niewystarczającym kapitale chcące posiadać tabor korzystają z opcji leasingowej.

Jakość samych pojazdów

Wybieranie zużytych i powoli odchodzących do lamusa modeli nie tylko narazi nas na śmieszność, ale i negatywnie odbije się na funkcjonowaniu całej floty. Warto zatem wybierać sprawdzone i jakościowe marki, kojarzące się z prestiżem, szczególnie w przypadku wariantów osobowych, służących jako identyfikacja wizualna prowadzonego biznesu. Należy powstrzymać się jednak przed nadmiarem logotypów, reklam itp., żeby auto nie stało się jedynie jeżdżącym banerem. Wystarczy widoczne logo firmy wraz z nazwą i kontaktem do przedstawiciela.

Oddelegowanie osoby do zarządzania flotą

Flota nie będzie jednak w pełni sprawna bez osoby nią zarządzającą. Powinien to być pracownik elastyczny, któremu niestraszne wyzwania, sytuacje podbramkowe i jest w stanie domknąć każde zlecenie. Dlatego w branży transportowej powstał zawód fleet managera, zajmującego się nadzorem i koordynacją obowiązków kierowców. Jest to profesja na tyle trudna, że nie obejdzie się bez sprzętu w postaci monitoringu GPS, który pomoże managerowi w codziennej pracy.

Podsumowanie

Inwestycja to rozwój, a tylko ten sprawi, że dana firma nie będzie stała w miejscu, a faktycznie wejdzie na nowy pułap. W branży transportowej z całą odpowiedzialnością można w ten sposób traktować flotę pojazdów, które odpowiednio wybrana i koordynowana przyniesie wyłącznie wymierne korzyści. Jeszcze lepiej, gdy podmiot oddelegowany do jej nadzorowania ma pod ręką narzędzie, jakim jest monitoring GPS.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE