Reklama

Wystawa zdjęć Macieja Majchrowicza w Bojanowie. Lubi utrwalać w kadrze prawdziwe emocje

Opublikowano: ndz, 10 kwi 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie w piątek 8 kwietnia otwarto wystawę fotograficzną Macieja Majchrowicza, znanego jako Macko Maj. Można na niej podziwiać 40 niezwykłych fotografii wykonanych podczas koncertów muzycznych.

Macko Maj - bo tak swoje fotografie podpisuje Maciej Majchrowicz ma 37 lat.

Najmłodsze lata spędził w Trzeboszu, a w wieku przedszkolnym przeniósł się z rodziną na bojanowskie blokowisko przy ulicy Leśnej.

Maciej Majchrowicz pierwszy aparat kupił po I Komunii Świętej

Fotografią zaczął się interesować bardzo szybko, bo zdjęcia lubił robić także jego tata. Początkowo więc sprawdzał swoje umiejętności własnie na aparacie należącym do niego. Swój pierwszy, własny aparat fotograficzny Maciej Majchrowicz kupił w wieku 9 lat - po Pierwszej Komunii Świętej. Jednak dopiero prawie 20 lat później na poważnie zajął się fotografią, bo - jak sam mówi - fotografia cyfrowa otworzyła nieograniczone możliwości. Sam przyznaje, że był przekonany, iż będzie robił zdjęcia przyrody, ciekawych miejsc,  ale stało się inaczej.

Macko Maj lubi pokazywać prawdziwe emocje

Dziś jest autorem nie tylko zdjęć z imprez kulturalnych i koncertów, wszyscy cenią sobie również jego niesamowite relacje z wydarzeń sportowych - głównie biegowych. Jak to się zaczęło?

- Spotkałem Macieja Ratajczaka, byłego już dyrektora GCKSTiR i zaczęliśmy współpracować. Z czasem ta współpraca zaczęła obejmować także wydarzenia sportowe, m.in, biegi. Spodobało mi się to - podkreśla fotograf. Jak mówi, imprezy biegowe pozwalają na wykonanie autentycznych portretów ich uczestnikow, pokazanie emocji, bo są to momenty, w których nie da się niczego udawać. 

-  Dziś mogę powiedzieć, że wiele Maciejowi zawdzięczam. Dzięki temu, że miałem trochę zleceń z GCKSTiR uwierzyłem, że jestem w tym dobry, skoro mi za to płacą - żartuje Macko Maj. Wcześniej pracował w kilku różnych zakładach pracy - w Rawiczu i Lesznie, ale dziś fotografia to jego praca zawodowa i źródło utrzymania. Jest „freelancerem”, czyli „wolnym strzelcem” nie związanym na stałe żadną redakcją. Współpracował z serwisem Muzyczna Hiperprzestrzeń. Jego zdjęcia publikują głównie ośrodki kultury, w których fotografuje, agencje koncertowe oraz sami artyści. 

Idealne kadry z wydarzeń muzycznych na wystawie w Bojanowie

Maciej Majchrowicz współpracuje z różnymi ośrodkami kultury, ale najczęściej z tym ze swojego rodzinnego miasta. Nic więc dziwnego, że to Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie przygotowało jego wystawę - pierwszą, ale na pewno nie ostatnią. Jej otwarcie odbyło się w piątek 8 kwietnia.
 
- Bardzo się cieszę, że Maciej przyjął nasze zaproszenie. Od kilku miesięcy prowadziliśmy rozmowy na ten temat i bardzo się cieszę, że ta wystawa doszła do skutku. Cieszę się, że właśnie te fotografie zostały wybrane, bo w jego dorobku jest ich bardzo wiele. Niejednokrotnie zaszczycał nas swoją obecnością podczas imprez sportowych, plenerowych, dużych festynów, dnia miasta. Wszystkie zdjęcia jego autorstwa ogladaliśmy z radością, bo serwis fotograficzny Maciej dla nas wykonywał zawsze na najwyższym poziomie  - zaznaczała Daria Głuszek, dyrektor GCKSTiR podkreślając, że wszyscy w centrum doceniają go za to, że zawsze udaje mu się złapać idealny kadr. - Właśnie idealne kadry z koncertów zaprezentowaliśmy na tej wystawie  - dodała. 

Najpierw było hobby, później prawdziwa pasja, a teraz zawód

Maciej Majchrowicz wyjaśnił, że nieprzypadkowo wystawę można oglądać w sali widowiskowo-kinowej GCKSTiR w Bojanowie, bo - jak przypomniał wszystkim obecnym - prezentowane fotografie - zaczął robić właśnie tutaj.
- 10 maja 2013 roku przyszedłem tutaj na koncert i zacząłem robić zdjęcia, ale początkowo w ogóle nie ruszając się z miejsca. Z każdym wydarzeniem znajdowałem się jednak coraz bliżej sceny, a później już nawet za kuliasami. Dziś można zobaczyć efekt tej pracy - mówił Maciej Majchrowicz. - Są to zdjęcia od czasu, kiedy poprzedni dyrektor Maciej Ratajczak zaczął sprowadzać gwiazdy. Bo na tej scenie prezentowała się, m.in. Renata Przemyk, Marek Piekarczyk, Anita Lipnicka, John Porter i bardzo wiele innych gwiazd polskiej muzyki.
Zaznaczył, że fotografie przedstawiają też wydarzenia z innych miejsc - Gostynia, Krotoszyna, Wrocławia i Poznania. Dlaczego są to same portrety?
- To jest najczystsza forma pokazania emocji na fotografii. Szerokie kadry też robię i lubię, ale one pokazują coś innego. Portrety muzyczne prezentują artystę w momencie tworzenia, bo śpiewanie i granie tym właśnie są. Uchwycenie tego momentu jest ważną chwilą - podkreślał Maciej Majchrowicz.

Podczas wernisażu wystawy w Bojanowie były nie tylko fotografie, ale też wspaniały koncert

Wernisażowi wystawy towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Był także tort - oczywiście ze zdjęciami autorstwa Macieja oraz koncert i to nie byle jaki. Na scenie wystąpiła  ZAGI. To wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów. Ma na swoim koncie pięć albumów, ostatni z nich to „Prześwit” i między innymi te utwory można było usłyszć w Bojanowie. Zagi została nagrodzona trzema złotymi płytami. Artystka jest laureatką znaczących nagród – I miejsce na Konkursie Piosenki Poetyckiej w Gnieźnie, I miejsce w XXIII Zimowej Giełdzie Piosenki w Opolu, I miejsce w Konkursie Muzyki niePOPularnej.
Wystąpiła na wielu festiwalach, takich jak Orange Warsaw Festival, Spring Break, Asymmetry Festiwal, Songwriter Łódź festiwal, Pol’and’Rock Czech Ukulele Festiwal, czy Emergenza.

 
Wystawę w Bojanowie można oglądać przez następne trzy tygodnie. Jego twórczość można też śledzić na profilu Macko Maj na Facebooku @mackomajfoto oraz Instagramie @mackomaj".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy