Reklama

Miejskogóreccy radni uchwalili podatki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Miejska Górka

Miejskogóreccy radni uchwalili podatki - Zdjęcie główne

foto Gmina Miejska Górka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Stawki podatkowe w gminie Miejska Górka nie zmieniają się co roku. Władze miasta dotąd dokonywały korekty raz na kilka lat. Tym razem jednak sytuacja gospodarcza spowodowała, że zdecydowali o podniesieniu opłat. O ile? Niektóre stawki poszybowały w górę o kilka złotych.

Stawki podatków dotąd obowiązujących w gminie, przyjęte zostały w 2019 roku. Wcześniej nie podnoszono ich przez siedem lat. Jak przypomniał na dzisiejszej sesji rady miejskiej (25 listopada 2022r.) burmistrz Karol Skrzypczak, niepisaną zasadą było to, żeby do kwestii podatków nie wracać do końca kadencji. Jednak - jak zastrzegł - obecna sytuacja gospodarcza w kraju spowodowała, że postanowienie to trzeba będzie zmienić.

- Wojna spowodowała ogromne perturbacje w dziedzinie energetycznej, wywołała też spiralę wzrostu cen i to są główne powody tego, abyśmy wrócili jednak do spraw związanych z regulacją naszych stawek i opłaty targowej - mówił Karol Skrzypczak, który przedstawił propozycję nowych opłat. Zaznaczył, iż chciałby, aby rada już nie musiała w kolejnych  latach ich zmieniać.

- Mam nadzieję, że ta regulacja będzie obowiązywała przez najbliższe kilka lat i nie będziemy do tego wracać. Tego sobie i nam wszystkim życzę - podkreślał burmistrz.

Obecnie zadłużenie gminy wynosi... 0 zł

Burmistrz wyjaśniał, że choć rosną koszty bieżących wydatków, gmina uzyskała bardzo dużo pieniędzy ze źródeł zewnętrznych na inwestycje, co wiąże się także z zapewnieniem odpowiedniego wkładu własnego. Jak mówił - gmina musi posiadać pieniądze w budżecie lub mieć możliwość zaciągnięcia zobowiązań i posiadania funduszy na ich spłatę.

- Obecnie nasze zadłużenie wynosi 0 zł. Nie mamy żadnego długu, żadnego zobowiązania, ale będziemy emitować obligacje. Te pieniądze będą nam potrzebne za kilkanaście dni, gdy będziemy rozliczali największą inwestycję drogową, czyli remont 14 odcinków. Ten okres bez długów potrwa więc tylko kilka tygodni. Taka sytuacja jest od 7 października. To jest rzadko spotykane zjawisko i nie przypominam sobie gminy, która miałaby podobną sytuację - akcentował Karol Skrzypczak. 

Powtarzał radnym, że aby dalej inwestować i realizować kolejne zadania, które są możliwe dzięki dotacjom i kredytom, trzeba mieć zdolność do ich obsługi. Stąd decyzja o podniesieniu podatków. Spowoduje ona, że rocznie dochody gminy z tego tytułu wzrosną o 600 - 700 tys. zł.

Radni przyjęli propozycję burmistrza

Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o podatkach, tym samym akceptując propozycje przedstawione przez burmistrza. Opłaty za grunty i nieruchomości w przyszłym roku wzrosną więc nawet o kilka złotych.

- Dziękuję za zrozumienie. Myślę, że nasze działania i szeroki front inwestycyjny tłumaczą tę trudną decyzję. Te środki zostaną przeznaczone na zadania służące mieszkańcom - podkreślił burmistrz Karol Skrzypczak.

Stawki w gminie Miejska Górka - obowiązujące i nowe - uchwalone na rok 2023:

Od gruntów:

  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,85 zł od 1 m2/1,02 zł od 1 m2
  • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub pod wodami powierzchniowymi płynącymi  jezior i zbiorników sztucznych -  4,80 zł od 1 ha /5,76 zł od 1 ha
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego -  0,33 zł od 1 m2/0,40 zł od 1 m2
 
Od budynków (za m2):
  • mieszkalnych - 0,75 zł/0,90 zł
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej -  21 zł/25,20 zł
  • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,18 zł/13,42 zł
  • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,87 zł/5,84 zł
  • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 6 zł/7,20 zł
  • od budowli - 2 % ich wartości.                                                                                                                                                                                              
 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE