Mieszkańcy trzech budynków wielorodzinnych w Chojnie walczą o podłączenie ich posesji do sieci gazowej. Wójt obiecał w tej sprawie pomóc. Deklaruje także, że po wybudowaniu gazociągu, mieszkańcy mogą liczyć na modernizację drogi.
Mieszkańcy części Chojna, tzw. Korei wnioskują do wójta o podłączenie budynków, w których mieszkają do sieci gazowej.
Chcą zmienić system ogrzewania swoich lokali z węglowego na bardziej ekologiczny. Uważają, że najkorzystniejsze byłoby gazowe.
- Jednak brak przyłącza uniemożliwia nam zrealizowanie tego projektu. Dlatego liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku - podkreśla jedna z mieszkanek.
Jak twierdzi Piotr Skrzypek, temat rozbudowy sieci gazowej i wykonania przyłączy do wskazanych nieruchomości był poruszany podczas rozmowy z mieszkańcami Chojna.
- Sprawę uda się prawdopodobnie załatwić pozytywnie. Poleciłem projektanta, który nieodpłatnie - w imieniu mieszkańców - złożył wniosek do Polskiej Spółki Gazownictwa. Z kolei, PSG uzgodniła pomyślnie rozbudowę infrastruktury. Teraz decyzja należy już tylko do właścicieli nieruchomości, którzy powinni zadeklarować odbiór gazu - tłumaczy włodarz.
Do tej pory nie otrzymaliśmy z Polskiej Spółki Gazownictwa odpowiedzi w sprawie terminu inwestycji w Chojnie.
Przy okazji mieszkańcy podjęli temat modernizacji drogi prowadzącej do ich posesji. Piotr Skrzypek przyznaje, że o jej wybudowaniu też myśli, ale w pierwszej kolejności powinna być położona sieć gazowa.
- W przyszłym roku zostanie wykonany projekt na budowę drogi z nawierzchnią z kostki betonowej. Na ten cel zabezpieczono w funduszu sołeckim środki w kwocie 3.000 zł - informuje Piotr Skrzypek. Dodaje, że w kolejnym etapie Gmina Pakosław złoży wniosek do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie budowy nawierzchni z Funduszu Dróg Dojazdowych do Gruntów Rolnych.
Kilkusetmetrowa droga, która prowadzi do budynków wielorodzinnych ma obecnie nawierzchnię z kruszywa kamiennego.
- Od czasu jej wykonania na bieżąco jest równana i uzupełniana kruszywem według potrzeb, zwykle dwukrotnie w ciągu roku: na wiosnę i jesienią. Koszt jednorazowego uzupełnienia nierówności, wyrównania i walcowania wynosi około 2.000 zł - informuje wójt.