Reklama

Mieszkańcy Sobiałkowa troszczą się o figurę Matki Bożej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mieszkańcy Sobiałkowa troszczą się o figurę Matki Bożej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Figura Matki Bożej znajdująca się w Sobiałkowie (gmina Miejska Górka) jest bardzo charakterystycznym miejscem we wsi, rozpoznawalnym też przez przejezdnych. W trosce o jej stan, podjęto decyzję o renowacji. Prace już trwają.

Reklama

Sobiałkowska "pieta", czyli postument z figurą Matki Bożej trzymającej na kolanach martwe ciało Chrystusa, na tle krzyża znajduje się na skrzyżowaniu dróg Miejska Górka - Rozstępniewo - Rzyczkowo - Sobiałkowo. Została postawiona w 1919 roku, po zakończeniu I wojny światowej, jako hołd złożony czterem 17-latkom, którzy na ochotnika zaciągnęli się do wojska, ale do domu z wojny już nie wrócili.

- Sama figura - postacie naturalnej wielkości - została wykonana w Zakopanym i przywieziona do Sobiałkowa wozem zaprzęgniętym w woły. Została poświęcona w 1921 roku. Do tej pory nie wykonywano żadnych prac remontowych - zaznacza Beata Szwarc, sołtys Sobiałkowa.

Niedawno - z inicjatywy mieszkańców - rozpoczęto renowację postumentu i figury, które łącznie mają 8 m wysokości. Niezbędne roboty wykonuje zakład murarski Zdzisława Sarbinowskiego z Krobi w sąsiednim powiecie gostyńskim.

Na remont złożyli się mieszkańcy, proboszcz parafii, pieniądze pochodzą też z funduszu sołeckiego i budżetu gminy.

- Bardzo dziękujemy panu burmistrzowi i radzie gminy za wsparcie remontu - dodaje sołtyska. - Kosztów narazie nie chcemy podawać, bo jeszcze ich nie znamy.

 
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE