Reklama

Reklama

Minister chce odwołania wojewody wielkopolskiego. Powód?

Opublikowano: czw, 3 gru 2020 21:39
Autor:

Minister chce odwołania wojewody wielkopolskiego. Powód? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński chce odwołania wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. 

Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie z funkcji wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. Zdaniem szefa MSWiA, urzędnik ustracił jego zaufanie. Powodem ma być ostatnia decyzja wojewody, w której podtrzymał ważność pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy.

- Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Kontrowersje wokół budowli zaczęły się już dwa lata temu. Wtedy CBA zajęło się sprawą wydania pozwolenia na budowę 14-piętrowego obiektu, a ówczesny minister środowiska polecił Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pilną kontrolę. W konsekwencji GDOŚ uchyliła decyzję środowiskową z 2015 roku i wniosła swój sprzeciw wobec realizacji inwestycji.

Sprawą zajęła też się prokuratura. Śledczy ustalili, że decyzja o pozwoleniu na budowę została wydana z naruszeniem prawa. Wobec tego Prokurator Okręgowy w Poznaniu, złożył do wojewody sprzeciw od ostatecznej decyzji starosty obornickiego o pozwoleniu na budowę. 

W sierpniu wojewoda wszczął postępowanie administracyjne w tej sprawie. 

W poniedziałek, 30 listopada, urząd wojewódzki poinformował o zakończeniu postępowania. Wojewoda utrzymał w mocy decyzję o pozwoleniu na budowę. 

Decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa – tak wynika z analizy przeprowadzonej przez służby wojewody wielkopolskiego w sprawie budowli w Stobnicy. Z uwagi na dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, znowelizowane prawo budowlane i upływ czasu wojewoda wielkopolski nie stwierdził nieważności decyzji starosty obornickiego - wyjaśnił w komunikacie prasowym rzecznik wojewody Tomasz Stube. 

To postanowienie legło u podstaw wniosku ministra  Mariusza Kamińskiego do premiera o odwołanie wojewody ze stanowiska. Łukasz Mikołajczyk - póki co - nie skomentował decyzji ministra.

Łukasz Mikołajczyk stanowisko wojewody wielkopolskiego pełni od listopada ubiegłego roku. Zastąpił Zbigniewa Hoffmanma, który w wyborach parlamentarnych uzyskał madat poselski, a dziś pełni również stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Czytaj więcej: Łukasz Mikołajczyk został nowym wojewodą wielkopolskim

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +6 / -0

  Odwołać PiS

  Odwołać PiS

 • rok temu | ocena +13 / -0

  Niepisior

  A może odwołać cały PiS? Co oni narobili bałaganu to w głowie się nie mieści. Mamy najwyższą inflację w Europie. O tym się nie mówi. Ile podwyżek już mamy a ile jeszcze będzie. I mamy premiera co drugi raz odwołuje pandemię. A tyle zgonów.

 • rok temu | ocena +17 / -0

  :))))))))))))))

  JUŻ MYŚLAŁEM ŻE POWODEM JEST ZAMKMNIĘCIE SZPITALA W RAWICZU :)))))))))))))))))))))))))))))