Reklama

Młodzi politycy proponują nazwy dla rond w Rawiczu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Młodzi politycy proponują nazwy dla rond w Rawiczu  - Zdjęcie główne

foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed rawickimi radnymi decyzje dotyczące dwóch nazw dla rond: u zbiegu ul. Przyjemskiego i Wały Dąbrowskiego, a także w okolicy PKP. Pojawiają się nowe propozycje.

W trakcie sesji w styczniu rawiccy radni zdecydowali o tym, że patronem ronda u zbiegu ul. Kamińskiego, Wałów Powstańców Wielkopolskich i 17 Stycznia będzie ks. Zdzisław Zakrzewski - działacz niepodległościowy. Propozycjami dla dwóch pozostałych skrzyżowań o ruchu okrężnym się nie zajęli. Burmistrz postulował o rondo im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (u zbiegu ul. Przyjemskiego i Wały Dąbrowskiego). Z kolei dla ronda koło PKP padły dwie propozycje. Jacek Hajnce postulował, by patronem był Roman Dmowski. Samorządni PRA apelowali o rondo im. Unii Europejskiej. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jak nazwać ronda w Rawiczu chce Młoda Lewica?

Jako Młoda Lewica składamy wniosek o odrzucenie uchwały nadającej rondu przy ulicy Piłsudskiego imienia Romana Dmowskiego - poinformował Jakub Siecla, koordynator okręgu leszczyńskiego. - Zamiast tego proponujemy, by rondo nosiło imię Unii Europejskiej.

Jakub Siecla podkreślił, że Roman Dmowski to postać bardzo kontrowersyjna, ze względu na antysemickie poglądy i sprzeciw wobec nadania kobietom praw wyborczych. Jakub Siecla był także przeciwny nazywaniu ronda im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego (u zbiegu ul. Przyjemskiego i Wały Dąbrowskiego). Kandydatem Młodej Lewicy na patrona był Ignacy Daszyński.

Rawicz. Młodzi dla Wolności mają swoje propozycje nazw dla rond w mieście

Młodzi lewicowcy są przeciwni nadaniu jednemu z rond im. Romana Dmowskiego, nazywając go osobą kontrowersjną. Zniekształcili  fakty historyczne dotyczące postaci Dmowskiego, nazywając go antysemitą i przeciwnikiem praw kobiet, co samo w sobie świadczy o braku znajomości historii - czytamy w oświadczeniu młodzieżówki partii KORWiN, ugrupowania szerzącego idee konserwatywno-liberalne. Słowa te zostały sprostowane przez naszego przedstawiciela, który przypomniał o tym, iż Narodowa Demokracja popierała prawa wyborcze kobiet, oraz posiadała reprezentantki w parlamencie II Rzeczpospolitej, a sam antysemityzm w tamtych czasach nie był niczym nadzwyczajnym i nie należy mierzyć go współczesną miarą. W zamian zaproponowali, by rondo nosiło nazwę Unii Europejskiej. Nie trzeba nikomu przypominać, czym staje się Unia, przez ostatnie lata. My nie wchodziliśmy do tej unii, która diametralnie różni się od tej z 2004 roku, a samo partycypowanie w niej, nie oznacza bycia w Europie.

Przedstawiciele Młodych dla Wolności zajęli się także kwestią ronda u zbiegu ul. Wały Dąbrowskiego i Przyjemskiego. W tym przypadku burmistrz zaproponował nazwę: rondo Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Młoda Lewica zaproponowała, by patronem tego skrzyżowania o ruchu okrężnym był Ignacy Daszyński, zwolennik praw kobiet. Młodzi dla Wolności stwierdzili, że Kardynał Stefan Wyszyński jest wybitną personą, ale w Rawiczu istnieje już ulica jego imienia.

By pogodzić obie strony tego sporu jak powinno nazywać się rondo, proponujemy by nosiło nazwę "Ojców Niepodległości" - postulują przedstawiciele Młodych dla Wolności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE