Reklama

Gmina Rawicz i parafie starają się o pieniądze na remont ołtarza, organów oraz ratusza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: strona internetowa parafii

Gmina Rawicz i parafie starają się o pieniądze na remont ołtarza, organów oraz ratusza - Zdjęcie główne

Parafia w Słupi Kapitulnej planuje remont ołtarza | foto strona internetowa parafii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za pośrednictwem gminy Rawicz o rządowe pieniądze starają się dwie wiejskie parafie, w Słupi Kapitulnej oraz Łaszczynie. Samorząd będzie natomiast próbował uzyskać fundusze na remont ratusza w Sarnowie.

Do połowy marca trwa nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który ma udzielić samorządom wsparcia finansowego w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Dofinansowanie w wysokości 98% kosztów inwestucji można uzyskać na obiekty wpisane do ewidencji lub rejestru zabytków. Wnioski mogą składać samorządy, ale także ich jednostki organizacyjne oraz inne podmioty za ich pośrednictwem. W gminie Bojanowo przygotowano już osiem wniosków [CZYTAJ TUTAJ].

Na lutowej sesji rawickiej rady miejskiej (22 lutego 2023) także podjęto dwie uchwały związane z tym programem. Radni zgodzili się, by za pośrednictwem gminy swoje wnioski złożyły dwie miejscowe parafie.

 Na odrestaurowanie ołtarza i kościelnych organów

Parafia w Słupi Kapitulnej stara się o dofinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkowym ołtarzu w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Planowane prace mają na celu przyrócenie wartości estetycznej i użytkowej obiektu z przeznaczeniem go do obsługi liturgicznej.

Wartość projektu oszacowano na 304 tys. 515 zł, z czego dofinansowanie miałoby wynieść 295 tys. zł. Resztę pieniędzy dołoży parafia.

- Obecnie ołtarz posiada wyeksploatowane, zniszczone i wybrakowane elementy, a kościół jest obiektem zabytkowym o wysokich walorach architektonicznych i zabytkowych - uzasadnia parafia.

Z kolei, w parafii pw. św. Marcina w Łaszczynie na prace konserwatorskie i restauratorskie czekają kościelne organy. Ich remont miałby kosztować 273 tys. 675 zł, z czego 260 tys. zł stanowiłyby pieniądze uzyskane z rządowego programu.

Szansa na pozyskanie pieniędzy na remont ratusza w Sarnowie

Samorząd gminy Rawicz także przygotowuje swój wniosek. Będzie się ubiegał o pieniądze na remont ratusza w Sarnowie. Gmina ma już projekt i pozwolenie na budowę, brakuje jednak pieniędzy na realizację inwestycji.

- Budynków zabytkowych w gminie jest dużo więcej, ale patrzymy, jaka jest pula w skali kraju zarezerowana na dotacje i ile może nam przypaść. Chętnie złożylibyśmy więcej wniosków, ale trzeba wybierać to, co najbardziej potrzebne - wyjaśniał na sesji burmistrz Grzegorz Kubik.

Radny Mariusz Suchanecki zapytał, czy z dofinansowania mogą korzystać prywatni właściciele zabytkowych kamienic w obrębie miasta. Wskazywał, że część tych obiektów jest w opłakanym stanie.

Bernard Piskorz, kierownik Biura Zarządzania Projektami i Funduszami w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz, potwierdził, że o dofinansowanie można się starać w przypadku zabytków wpisanych do wojewódzkiego rejestru lub gminnej ewidencji. Dodał, że na razie żaden wniosek od osoby prywatnej do magistratu nie wpłynął.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE