Reklama

Napisał książkę o ściganiu i karaniu za zbrodnie wojenne

Opublikowano:
Autor:

Napisał książkę o ściganiu i karaniu za zbrodnie wojenne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej poszerzył się o dwutomową pracę dr Artura Pawlickiego - pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, pochodzącego z Bojanowa - „Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945 - 1946”. Historia opisana w dwóch tomach stanowi wkład w badania nad jednym z wątków dotyczących konsekwencji II wojny światowej.

Bojanowianin, Artur Pawlicki, od blisko 18 lat zatrudniony jest poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Pracuje w archiwum i zajmuje się udostępnianiem materiałów wnioskodawcom. Jak wyjaśnia, książka powstawała w dwóch etapach. Pisał ją - jako swój doktorat - przez blisko 10 lat z przerwami, a kolejny etap to już proces wydawniczy.

Jak zaznaczono na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej, w książkach autorstwa bojanowianina - poza omówieniem kształtowania się ustawodawstwa w dziedzinie ścigania i karania zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości - zamieszczono tabele, mapy i teksty źródłowe. W danych tych odnaleźć można konkretne osoby oskarżone o popełnienie zbrodni w poszczególnych powiatach, z uwzględnieniem wymiaru zasądzonej kary. Jeden z rozdziałów poświęcony jest procesowi Arthura Greisera przed Najwyższym Trybunałem Narodowym będącym sądem specjalnym dla spraw o szczególnym znaczeniu, tzn. dla osądzenia głównych niemieckich zbrodniarzy wojennych.

Książka Pawlickiego została nominowana w konkursie o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - na najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2019 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE