System kaucyjny w Polsce miał wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Jednak, aby umożliwić lepsze przygotowanie infrastruktury oraz dostosowanie się przedsiębiorców i samorządów, jego wdrożenie przesunięto na 1 października.
System kaucyjny tworzyć będą producenci napojów oraz sklepy, w których sprzedawane będą objęte nim produkty. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do oznaczania opakowań oraz informowania o wysokości kaucji.
System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań - argumentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
System kaucyjny. Ile będzie wynosiła opłata za opakowania?
Jak informuje resort, systemem kaucyjnym objęte będą opakowania jednorazowego użytku na napoje z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.Ministerstwo ustaliło wysokość kaucji dla opakowań objętych systemem:
- 50 groszy dla butelek PET (do 3 l) i puszek (do 1 l)
- 1 zł dla szklanych butelek wielokrotnego użytku (do 1,5 l).
Jak będzie działał system kaucyjny?
Kupując napój w oznakowanym opakowaniu, zapłacimy kaucję, która zostanie doliczona do ceny dopiero przy kasie. Tak więc należy pamiętać, że kwota, którą będziemy musieli zapłacić za produkt będzie wyższa o wysokość kaucji.Nie ma znaczenia, czy dany produkt zakupimy w supermarkecie, czy małym osiedlowym sklepie - jeśli punkt sprzedaje produkty objęte systemem, pobierze kaucję.
Gdzie będzie można odzyskać kaucję?
Zapłaconą kaucję klient będzie mógł odzyskać. Jednak należy pamiętać, że pieniądze będą zwracane tylko za opakowania specjalnie oznakowane. Nie trzeba będzie okazać się paragonem. Zwrot kaucji nie będzie dotyczył butelek zakupionych przed wprowadzeniem systemu.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Puste butelki i puszki będzie można oddać w dowolnym punkcie zbiórki. Sklepy powyżej 200 m² będą miały obowiązek ich przyjmowania, a mniejsze mogą do systemu dołączyć dobrowolnie. Ważne, by nie zgniatać opakowań przed zwrotem.
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w systemie kaucyjnym planowane są też dodatkowe punkty zbiórki.
System funkcjonuje już w wielu krajach
System kaucyjny od lat działa w wielu krajach na świecie, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej. W Europie funkcjonuje m.in. w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Islandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii i Szwecji.
System kaucyjny ma zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć zaśmiecanie
System kaucyjny - zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska - pomoże ograniczyć zaśmiecanie środowiska opakowaniami, zwiększy poziom recyklingu i zmniejszy zużycie surowców naturalnych. Dodatkowo zachęci społeczeństwo do lepszej segregacji odpadów i będzie kolejnym krokiem w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Dotychczasowe badania wskazują, że odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych, puszki metalowe i butelki szklane stanowią jeden z najczęściej zanieczyszczających środowisko rodzajów odpadów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.