O godz. 10.00 rozpoczęła się msza święta w kościele parafialnym w Pakosławiu w intencji Ojczyzny. Po niej odbył się apel pod Pomnikiem Poległych. Uroczystość poprowadzili: Izabela i Bartosz, uczniowie szkoły w Pakosławiu. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Przed licznie zgromadzonymi mieszkańcami ziemi pakosławskiej wystąpiły także chóry: "Śpiewające Skrzaty" i "Moderato". Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Czytaj także: Narodowe Święto Niepodległości w Bojanowie
O tej samej porze rozpoczęła się Eucharystia w kościele w Golejewku. Tam wystąpił chór parafialny Czestram, a uczniowie szkoły w Chojnie, zaśpiewali pieśni przygotowane w konkursie „Do Hymnu”. Po mszy św. delegacje szkoły i samorządu złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary I wojny światowej oraz poległych w latach 1918-20.
Jak przypomniał w przemówieniu wójt Piotr Skrzypek, 11 listopada 1918 roku zawarto w Compiègne rozejm, który zakończył I wojnę światową.
- Dla nas, Polaków, to data symboliczna, ponieważ zakończenie wojny nie oznaczało automatycznego odrodzenia Rzeczypospolitej po latach zaborów w granicach, które znamy z lat późniejszych - podkreślał wójt Piotr Skrzypek. - Formowanie granic było procesem stopniowym. Prawdziwą wolność nasi przodkowie musieli wywalczyć w walce zbrojnej i ofensywie dyplomatycznej. Na uformowanie zachodniej granicy wpływ miało powstanie wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku, na południu trzy powstania śląskie, natomiast na wschodzie wojna polsko-bolszewicka z kulminacyjnym momentem Bitwą Warszawską. Możemy sobie wyobrazić, jak wielkim poświęceniem i determinacją musieli wykazać się nasi przodkowie, podejmując tak ogromny trud i wysiłek militarny, ekonomiczny, dyplomatyczny i organizacyjny. Wraz z końcem I wojny światowej pojawiły się odpowiednie warunki, które zostały dobrze wykorzystane. Niemniej jednak stawienie czoła wielkim mocarstwom, obrona naszej państwowości, realne korzyści w postaci przyłączenia do Rzeczypospolitej ziem było osiągnięciem prawdziwie wielkim i historycznym. Ówcześni liderzy polityczni, pomimo wielkich różnic dotyczących przyszłej wizji państwa, potrafili porozumieć się w kwestiach najbardziej istotnych. Podjęto wspólną ofensywę dyplomatyczną - dodał
Jak dopowiedział, dziś nie musimy walczyć o wolność naszego kraju.
- Możemy jednak wyrażać nasz patriotyzm i troskę o państwo w zupełnie inny sposób - poprzez dobrze wykonywaną pracę, dzieci i młodzież ucząc się pilnie. Ostatnie wydarzenia, jakie obserwujemy: wojna u naszego sąsiada na Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie, uświadamiają nam jak wielką wartością jest wolność, niepodległość, decydowanie o własnej przyszłości. Potrafimy docenić rzeczy, które wydawały się oczywiste jak możliwość swobodnej pracy i nauki - dodał, dziękując księdzu proboszczowi za odprawioną mszę świętą, chórowi Czestram i uczniom szkoły w Chojnie za piękny śpiew, organizatorom wydarzeń patriotycznych w przedszkolach i szkołach gminy Pakosław, za Wieczornicę Listopadową w Chojnie, a także mieszkańcom za obecność na obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Czytaj także: Wieczornica Listopadowa w Chojnie