Reklama

Nie zarejestrowałeś kur? Prawo przewiduje surowe kary

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Nie zarejestrowałeś kur? Prawo przewiduje surowe kary - Zdjęcie główne

obowiązek rejestracji kur | foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 kwietnia 2023r. minął termin, do którego każdy posiadacz drobiu miał zarejestrować swoje ptaki w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Ministerstwo rolnictwa zalecało wstrzymanie się z wypełnieniem tego obowiązku i obiecało zmianę przepisów. Nic takiego nie nastąpiło, więc restrykcyjna ustawa obowiązuje, a hodowcom grożą sankcje.

Reklama

Przepisy, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, mówią jasno: każdy, kto posiada drób, musi go zarejestrować. Reguluje to ustawa o Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z 2022 r. Oprócz większych zakładów, przepisy obejmują niestety także małe hodowle przyzagrodowe, bez względu na liczbę trzymanych zwierząt. Nawet posiadacz jednej kury, czy kaczki jest traktowany jako właściciel "zakładu drobiarskiego", który należało zarejestrować do 6 kwietnia 2023 roku. 

Resort zalecił zignorować przepisy

Po protestach organizacji rolniczych, w lutym ministerstwo rolnictwa zapowiedziało zmianę w przepisach dotyczących rejestracji drobiu trzymanego przyzagrodowo.

- Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów, MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu - napisano w komunikacie ministerstwa.

Jednak, pomimo obietnic przepisy nie zostały zmienione, więc ci, którzy zastosowali się do zalecenia ministerstwa i niezarejestrowali drobiu w terminie, według prawa powinni podlegać karze.

Czy będą kary za jedną kurę?

Według przepisów, kto nie zarejestrował drobiu do 6 kwietnia, podlega karze w wysokości od połowy do dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w roku poprzednim. To kwota od ok. 3200 zł do nawet 13 000 zł. Czy kary będą egzekwowane i kiedy? Drobni hodowcy, z którymi rozmawialiśmy na rawickim targu nie boją się wszczęcia kontroli, a tym bardziej nakładania kar. A już na pewno nie przed wyborami.

- Mamy rok wyborczy, a PiS już tak rozzłościł rolników, że na pewno nie będą chcieli zaostrzać sytuacji nakładaniem kar na gospodynie, które trzymają kilka kurek - mówi nam kobieta sprzedająca na targu jaja ze swojego kurnika.

Ile drobiu zarejestrowano w powiecie rawickim?

Według informacji, które uzyskaliśmy z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rawiczu, od 6 stycznia 2023, czyli od dnia wejścia w życie ustawy, zarejestrowano 20 zakładów drobiu, które swoją działalność prowadzą na terenie powiatu.

Nie ma informacji, żeby wśród nich były gospodarstwa, które trzymają kury na własny użytek.

Rolnicy mają kłopoty z rejestracją hodowli

Hodowcy zgłaszają błędy w aplikacji, za pomocą której należy rejestrować drób w Sytemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

O kłopotach z zarejestrowaniem zakładów produkcji drobiu informuje m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza. 

- Rolnicy nie są w stanie dokonać rejestracji w systemie na czas. (...) Nie powinni odpowiadać za to, że aplikacja IRZ nie działa tak jak powinna - czytamy na stronie WIR.

W związku z tym, oraz bałaganem informacyjnym, WIR zawnioskował do ministerstwa o przesunięcie terminu obowiązkowej rejestracji stad.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE