Reklama

Niezwykła historia dworu w Potrzebowie. Gościli tam ludzie świata kultury i sztuki

Opublikowano:
Autor:

Niezwykła historia dworu w Potrzebowie. Gościli tam ludzie świata kultury i sztuki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

- Gdyby ktoś miał pomysł i pieniądze, można by zrobić z tego cudowne miejsce - zaznaczają ostatni lokatorzy dworu w Potrzebowie.

Potrzebowo to najbardziej na północ wysunięta miejscowość w gminie Bojanowo. Zamieszkała przez kilkadziesiąt osób, stanowi część sołectwa Tarchalin. Jest tu niewiele zabudowań - głównie po majątku dworskim. Mieszkańcy wsi pracowali dawniej w PGR-ach, od lat 90. część jest zatrudnieniona w spółce „Rolgos”, która okoliczną ziemię i obiekty dzierżawi.

Według źródeł historycznych, wieś powstała około 1620 roku, ale w 1673 r. została spalona przez grasujące wojska. W końcu XVIII wieku Potrzebowo stało się własnością Wojciecha Wałknowskiego, około połowy XIX wieku należało do Żelisławskich, a później prze­szło w ręce niemieckie. W okresie międzywojennym była to własność Stefana i Heleny Niklewiczów, a następnie majątek trafił w zarząd państwa.

Piętrowy dwór znajduje się w bardzo spokojnej, odosobnionej okolicy, otoczony jest gęstą zielenią - między innymi wysokimi dębami, lipami i wierzbami. Wejście do środka prowadzi z ganku, na którym są cztery kolumny podtrzymujące balkon na piętrze. Choć budynek porastają chwasty, nadal można zauważyć pozostałości tarasu na jego tyłach i ozdobnego ogrodzenia, które zostało zniszczone. W podwórzu stoją też pozostałości budynków gospodarskich. Dziś nikt już we dworze nie mieszka, ale jeszcze niedawno zajmowali go lokatorzy...

Jak to się stało, że dwór w Potrzebowie trafił w ręce rodziny Niklewiczów, którzy z sukcesem prowadzili działalność rolniczą i kolekcjonowali obrazy?
Kto mieszkał w nim, gdy stał się częścią PGR-u?
Jak dziś wygląda dwór w Potrzebowie?
Czy potomkowie dawnych właścicieli myślą o odzyskaniu majątku?


Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wydaniu "Życia Rawicza - można je kupić także w internecie. Szczegóły TUTAJ

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE