15 maja 2024 roku odbyło się spotkanie, które zainaugurowało nową erę współpracy między żmigrodzką policją, a szkołą. Dyrektor zespołu - Daria Jagła, oraz pełniący obowiązki komendanta policji w Żmigrodzie, podkomisarz Grzegorz Szymański, wspólnie ustalili zasady współpracy, która ma na celu promowanie bezpieczeństwa uczniów oraz szerzenie wiedzy na temat przepisów prawa. Dotychczasowa ścisła współpraca między Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu, a jednostką policji w Rawiczu zyskała nowy wymiar, wychodząc poza granice Wielkopolski.
Na spotkaniu ustalono, że główne obszary współpracy będą obejmować:
-
Promocję bezpieczeństwa uczniów - poprzez różnorodne działania edukacyjne, szkoła i policja będą wspólnie przekazywać uczniom wiedzę na temat zagrożeń oraz sposobów zapobiegania im.
Zapoznanie z przepisami prawa - współpraca między Zespołem Szkół Zawodowych w Rawiczu, a policją w Żmigrodzie będzie umożliwiała uczniom lepsze zrozumienie prawa, co pozwoli im świadomie funkcjonować w społeczeństwie.
Promocję zawodu policjanta i zawodów związanych z bezpieczeństwem - poprzez prezentacje, warsztaty i praktyki zawodowe, uczniowie będą mieli okazję bliżej poznać te ścieżki kariery oraz zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności.
"Współpraca otwiera przed uczniami nowe możliwości rozwoju"
Obie strony na pewno sporo zyskają na współpracy. Policja mierzy się z brakami kadrowymi, funkcjonariusze pracując z uczniami będą mieli okazję przekonać ich do wstąpienia w szeregi formacji. Z kolei niezdecydowani uczniowie będą mogli lepiej zapoznać się z pracą policji i n tej podstawie podjąć decyzję o swojej przyszłości.
- Współpraca otwiera przed uczniami nowe możliwości rozwoju, zarówno edukacyjnego, jak i zawodowego. Dzięki temu partnerstwu, młodzież będzie mogła lepiej zrozumieć znaczenie bezpieczeństwa w społeczeństwie oraz zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, które będą przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i na rynku pracy – podkreśliła dyrektor Daria Jagła
Zadowolenia nie kryje także szef żmigrodzkich funkcjonariuszy.
- To doskonały przykład synergii między instytucjami publicznymi, które wspólnie dążą do budowania bezpiecznej i świadomej społeczności. Otwiera także nowe możliwości współpracy pomiędzy szkołami, a organami ścigania w całym kraju, inspirując inne placówki do podobnych inicjatyw – powiedział podkomisarz Grzegorz Szymański.