Pomysł utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich w Słupi Kaptulnej pojawił się około dwóch lat temu. Niemal równocześnie pomyślały o tym radna Wioletta Niziołek oraz sołtys miejscowości Barbara Niwczyk.
- Nie z zazdrością, ale z dużym podziwem przyglądałyśmy się naszym koleżankom z sąsiednich wsi. Podobały nam się ich nazwy, to, że są takie aktywne, energiczne, mają fajne pomysły. A poza tym, pandemia i zamknięcie wszystkich w domach, pokazało jak bardzo ludziom potrzebne jest towarzystwo, integracja, wspólne zainteresowania - mówi Wioletta Niziołek.
Zaczęło się od akcji mikołajkowej
Jak opowiada, pierwszą spontaniczną akcją kobiet ze Słupi Kapitulnej były mikołajkowe odwiedziny w domach najmłodszych mieszkańców miejscowości. Zakupiono słodycze, panie samodzielnie wykonały do nich pudełeczka i ruszyły na wieś. Inicjatywa ta bardzo się mieszkańcom podobała.
- Nam się bardzo podobała atmosfera podczas wspólnych zajęć. Nie tylko zrobiliśmy coś fajnego, co dało radość innym, ale same miałyśmy z tego bardzo dużą przyjemność - podkreśla radna.
Chętnych do działania nie brakuje
Wspólnie z sołtyską w wakacje postanowiły zorganizować pierwsze, nieformalne zebranie w sprawie utworzenia Koła Gospodyń Wiejskich. Spodziewały się, że na zaproszenie odpowie kilka najaktywniejszych mieszkanek, a na spotkaniu zjawiły się aż 22 osoby.
- Byłam w szoku. W ten sposób mamy w swojej organizacji panie w wieku od 30 lat i starsze. Każda z nich ma inne doświadczenie, wiedzę, pomysły, co razem daje nam dużą moc - przyznaje Wioletta Niziołek, która została przewodniczącą koła.
Jej zastępcą jest sołtys Słupi - Barbara Niwczyk, a sekretarzem Paulina Sędłak. W skład komisji rewizyjnej weszły: Magdalena Ptasik, Anna Sikorska i Wioleta Niwczyk.
Póki co, koło zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dopełniane są jeszcze formalności związane z tym, żeby zyskało numer NIP, miało swoje konto w banku i zostało zarejestrowane w KRS.
"Dziewczyny jak maliny"
Mieszkanki Słupi długo myślały nad nazwą, bo chciały, aby podobnie, jak te z sąsiedztwa była ona wesoła i miło kojarzona. Gdy już ustalono, że będą "Malinowe dziewczyny", to okazało się, że taka nazwa już gdzieś funkcjonuje. Po lekkiej modyfikacji jest więc Koło Gospodyń Wiejskich "Dziewczyny jak maliny".Choć to dopiero początek oficjalnej działalności stowarzyszenia, planów nie brakuje. Niedawno panie pomogły radzie parafialnej w organizacji dnia seniora, a już przygotowują się do Dnia Kobiet, zabawy andrzejkowej i oczywiście do świąt Bożego Narodzenia. Tym razem, dla najmłodszych mieszkańców będą własnoręcznie zrobione upominki, ale jakie - to jeszcze pozostaje tajemnicą.
"Dziewczyny jak maliny" w najbliższym czasie będą też robić dżem z owoców aronii zerwanych w ogrodzie... burmistrza Grzegorza Kubika. Natomiast, wspólnie z miejscową młodzieżą zamierzają ładnie zagospodarować wiejski staw - by stał się przyjemnym miejscem wypoczynku.
"Dziewczyny jak maliny" to dziewiąte koło zarejestrowane w gminie Rawicz. Są jeszcze:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Dębnie Polskim
- Koło Gospodyń Wiejskich Wsi Zawady "Fajne Babki"Zawady
- Koło Gospodyń Wiejskich Izbice
- Koło Gospodyń Wiejskich Sarnówka
- Koło Gospodyń Wiejskich w Ugodzie "Ugodzianki"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Łąkcie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Zielonej Wsi Nagietkowe Wariacje
- Koło Gospodyń Wiejskich "To My" Żylice Żylice