Reklama

Nowe zasady dyspensy od następnej niedzieli. Boże Ciało bez procesji na ulicach

Opublikowano: czw, 4 cze 2020 13:27
Autor:

Nowe zasady dyspensy od następnej niedzieli. Boże Ciało bez procesji na ulicach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki wydał dekret o przedłużeniu czasu na spowiedź i komunię wielkanocną aż do uroczystości Podwyższenia Krzyża, czyli do 14 września.

 

 

Konferencja Episkopatu Polski ustaliła w 1985 roku, że okres, w którym obowiązuje czas przyjęcia Komunii wielkanocnej będzie trwał do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli tydzień po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (7 czerwca). Okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej - 11 czerwca. Obecnie został przedłużony do połowy września.

 

Dzięki zniesieniu limitów, we mszach św. może teraz uczestniczyć nieograniczona liczba wiernych. Dlatego parafie zrezygnowały z transmitowania mszy św., które odbywały się w czasie ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Nadal jednak obowiązuje noszenie maseczek. Komunię św. udzielana jest zarówno do ust, jaki i na rękę.

 

Z końcem maja przestała obowiązywać ogólna dyspensa. Od niedzieli 7 czerwca będą mogły z niej skorzystać: osoby w podeszłym wieku i kobiety w ciąży, chorzy z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz ci, którzy czują wielką obawę przed zarażeniem. Jest możliwość powrotu do organizowania spotkań grup duszpasterskich oraz grupowego przygotowania do przyjęcia sakramentów.

 

Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ogólnomiejskich lub ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest procesja eucharystyczna po mszy św. wokół kościoła. Z uwagi na zachowanie limitu 150 uczestników zgromadzeń poza świątynią zaleca się, by odbyło się kilka procesji. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE