reklama

Nowy pojemnik na odpady w Pakosławiu. Co do niego wrzucimy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum/ Jutrosin. Dzieje się

Nowy pojemnik na odpady w Pakosławiu. Co do niego wrzucimy? - Zdjęcie główne

foto Archiwum/ Jutrosin. Dzieje się

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Pakosławiu stanął nowy pojemnik na odpady. Został ustawiony przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. Co możemy do niego wrzucić?
reklama

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego cztery lata temu rozpoczął tworzenie Punktów Zbiórki Elektroodpadów (PZE). Późną jesienią 2020 r. szafy na elektroodpady zamontowano w Gostyniu oraz Rawiczu. 

Od tego czasu związek kontynuuje działania na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Co roku kolejne szafy pojawiają się w nowych miejscach. W minionym tygodniu nowe pojemniki zostały ustawione w czterech lokalizacjach: Pakosławiu, Krzywiniu, Pępowie i Śmiglu.

- Dzięki temu wszystkie gminy członkowskie związku mają już swoje pojemniki, co znacząco ułatwi mieszkańcom pozbywanie się drobnych elektroodpadów - informuje KZGRL.

Czym są PZE?

Punkty Zbiórki Elektoodpadów to pojemniki montowane na terenie KZGRL służące do segregacji małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Każdy pojemnik wyposażany jest w siedem tub, do których można wrzucać określony rodzaj odpadów. Jak tłumaczy KZGRL, pojemniki ułatwiają mieszkańcom pozbywanie się elektroodpadów, czyli wszelkich urządzeń działających na prąd lub baterie.

reklama

- Pamiętajmy, że elektroodpadów nie wolno wrzucać razem z innymi odpadami. Zawierają niebezpieczne substancje, w tym metale ciężkie, które po wydostaniu się mogą w niekorzystny sposób oddziaływać na środowisko naturalne. Zbieranie takich odpadów osobno umożliwi przekazanie ich do specjalistycznych zakładów przetwarzania i zminimalizuje ryzyko - wyjaśnia KZGRL.

Co można wrzucać do PZE?

Do pojemników na drobne elektroodpady mogą trafić:

  • płyty CD i DVD,
  • baterie i akumulatorki,
  • żarówki energooszczędne i LED,
  • drobną elektronikę,
  • kartridże i tonery.
Większe elektroodpady, które nie mieszczą się do pojemników, należy zawieź do PSZOK-u lub wystawić przed domem w dniu zbiórki objazdowej.

reklama

Gdzie PZE w Pakosławiu?

Związek informuje, że pojemniki są zlokalizowane w miejscach, które mieszkańcy odwiedzają na co dzień, takich jak okolice sklepów, parków czy instytucji publicznych. Dzięki temu pozbycie się elektroodpadów może stać się częścią codziennych spacerów lub zakupów. Jednak, jak podkreśla KZGRL, funkcja zbierania odpadów to nie wszystko.

- Punkty Zbiórki Elektroodpadów pełnią również rolę tablic edukacyjnych. Znajdziecie na nich wiele cennych informacji o segregacji odpadów, recyklingu i ekologii - przekazuje związek.

W Pakosławiu pojemnik stanął przy ul. Kolejowej, na wysokości sklepu Biedronka.

- Zapraszamy mieszkańców do korzystania z nowych pojemników. Wspólnie dbajmy o środowisko i edukujmy się w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania odpadami - podsumował KZGRL.

reklama

PZE w Powiecie rawickim

Pakosław był ostatnią gminą powiatu rawickiego, w której pojemnika na elektroodpady nie było. Pozostałe cztery gminy już takie punkty posiadają.

  • Bojanowo - ul. Szkolna, przystanek przy Ochotniczej Straży Pożarnej;
  • Jutrosin - narożnik ul. Wrocławskiej i ul. Mickiewicza, parking przy Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji;
  • Rawicz - ul. Marszałka Józefa Piłsudsiego, przy budynku Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz;
  • Miejska Górka - ul. Buszy (przed Halą Widowiskowo-Sportową).
Zobacz także: W Bojanowie i Jutrosinie stanęły Punkty Elektroodpadów

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama