Reklama

Nowy śmigłowiec w wielkopolskiej policji

Opublikowano:
Autor:

Nowy śmigłowiec w wielkopolskiej policji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nowy śmigłowiec trafił kilka dni temu do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Helikopter wyposażony jest, m.in w kamery termowizyjne, czy reflektor do oświetlania terenu. Nowy śmigłowiec ma być wykorzystywany w akcjach poszukiwawczych i pościgowych.

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu jest jedną z kilku placówek w Polsce, która posiada sekcję lotnictwa. W ramach programu modernizacji służb mundurowych, komenda główna zakupiła nowe śmigłowce. Jeden z nich trafił w tym tygodniu do policjantów z Poznania.

Wielkopolska policja dostała nowy śmigłowiec

Bell-407 GXi to śmigłowiec patrolowo-interwencyjny. Jak czytamy w komunikacie komendy wojewódzkiej, poprzez stosunkowo niewielki rozmiar wirnika, maszyna może realizować wymagające zadania w pobliżu przeszkód i lądować na niewielkich przestrzeniach.

- (Śmigłowiec) umożliwia latanie w dzień i w nocy. Ma doskonałą awionikę oraz bardzo dobry i sprawdzony silnik o mocy 813 koni mechanicznych (KM). Duży nadmiar mocy umożliwia wykonanie bardzo wysokiego zawisu, co pozwala bezpieczniej realizować zadania zgodne z ich specyfiką - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Nowy śmigłowiec zastąpi wysłużone Mi-2

Dotychczas, teren Wielkopolski patrolował śmigłowiec Mi-2. Pierwsze tego typu maszyny, konstrukcji radzieckiej, powstały w latach 60-tych ubiegłego wieku. Przez 20 lat zakłady WSK Świdnik wyprodukowały ponad 5 tys. tych wielozadaniowych maszyn. 

Dotychczas w wielkopolskiej policji latał Mi-2, który po wypracowanym resursie (11 lat w naszym województwie), przejdzie na zasłużoną emeryturę - informuje wielkopolska policja.

"Emerytowany" już Mi-2 brał udział, m.in. w akcji poszukiwawczej mieszkańca Miejskiej Górki (powiat rawicki) w kwietniu 2015 roku. Wtedy policjanci z sekcji lotniczej patrolowali pobliskie tereny w poszukiwaniu 59-latka. Czytaj więcej: Zaginął 59-latek z Miejskiej Górki [FILM]

Śmigłowiec dla wielkopolskiej policji w ramach rządowego projektu

Zakup nowych maszyn jest częścią projektu modernizacji służb mundurowych. Policja od dawna przygotowywała się do zakupu śmigłowców lekkich. Po dwóch nieudanych próbach, KGP wybrała opcję zakupu z tzw. "wolnej ręki". W wyniku tego, do Polski trafiły trzy nowe maszyny, w tym jedna do Wielkopolski. Za trzy śmigłowce policja zapłaciła ponad 50 milionów złotych. 

źródło: KWPMaciej Święcichowski, gazeta.policja.pl / Andrzej Chyliński

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE