Jak zaznacza mjr Ewa Szulc - rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu - więzienne periodyki tworzone i wydawane przez osoby pozbawione wolności pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią bardzo ważny element procesu resocjalizacji. Pozwalają na dotarcie z ważnymi informacjami do szerokiego grona więźniów, stanowią doskonały warsztat piśmienniczego rzemiosła, sprzyjają nabywaniu nowych umiejętności, np. z zakresu obsługi programów komputerowych, w pożyteczny sposób wypełniają czas wolny.
- Doceniając ich znaczenie, Zakład Karny w Rawiczu już po raz ósmy zorganizował konkurs gazetek więziennych „Szpalty za kratą”. W tegorocznej edycji zgłoszono 30 tytułów - przekazuje Ewa Szulc.
Od kilkustronicowych broszur po profesjonalne magazyny
Poziom nadesłanych prac jak zwykle był bardzo różny. Zdarzały się kilkustronicowe, czarno-białe broszury, grube kwartalniki pełne dodatkowych wkładek, a także bardzo profesjonalne magazyny wydawane dzięki wsparciu z funduszy ministerialnych. Ocena i klasyfikacja wszystkich stanowiły dla jury niełatwe zadanie. Zwracano uwagę na jakość tekstów, szatę graficzną oraz na tematykę zawartych w nich materiałów, w tym obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczących form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności.
- Sprawdzanie prac konkursowych odbyło się na zasadzie dwustopniowej - zewnętrznej i wewnętrznej. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawiciela środowiska naukowego – dr Magdaleny Sadowskiej - UAM w Poznaniu; przedstawicieli mediów i świata kultury - Joanny Miśkowiak - „Życie Rawicza”, Aldony Bryckiej – Jaskierskiej - Radio „Elka”, Adrianny Kaczmarek – dyrektor Rawickiej Biblioteki Publicznej - relacjonuje mjr Ewa Szulc.
Najlepszy przygotowany przez kobiety z aresztu w Warszawie
Patronat honorowy nad konkursem objął płk Cezary Kosacz – dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu, a w rozstrzygnięciu konkursu uczestniczył kpt. Paweł Janiszewski - specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.Jury zdecydowało, że w tym roku najwyższa ocena należy się gazecie "W kratkę", wydawanej w Areszcie Śledczym w Warszawie - Grochowie. Publikacja powstająca przy wsparciu ministra kultury okazała się najlepsza pod względem zarówno ciekawej szaty graficznej, jak i publikowanych artykułów - autorstwa samych osadzonych.
Najwyżej ocenione zostały:
- I miejsce – „W kratkę” - wydawany przez Areszt Śledczy Warszawa - Grochów,
- II miejsce – „Piąty południk” - wydawany przez Areszt Śledczy w Lublinie,
- III miejsce – „Kalejdoskop” – wydawany przez Zakład Karny w Wojkowicach.
Najlepsze zespoły zostały nagrodzone zestawami książkowymi, notatnikami, długopisami oraz dyplomami.