Reklama

O czym piszą więźniowie w swojej prasie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O czym piszą więźniowie w swojej prasie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Karny w Rawiczu już po raz ósmy był organizatorem ogólnopolskiego konkursu „Szpalty za kratą”, w którym oceniane są gazetki więzienne. Tym razem komisja zapoznała się z 30 różnymi tytułami.

Jak zaznacza mjr Ewa Szulc - rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu - więzienne periodyki tworzone i wydawane przez osoby pozbawione wolności pod nadzorem funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią bardzo ważny element procesu resocjalizacji. Pozwalają na dotarcie z ważnymi informacjami do szerokiego grona więźniów, stanowią doskonały warsztat piśmienniczego rzemiosła, sprzyjają nabywaniu nowych umiejętności, np. z zakresu obsługi programów komputerowych, w pożyteczny sposób wypełniają czas wolny.

- Doceniając ich znaczenie, Zakład Karny w Rawiczu już po raz ósmy zorganizował konkurs gazetek więziennych „Szpalty za kratą”. W tegorocznej edycji zgłoszono 30 tytułów - przekazuje Ewa Szulc.

Od kilkustronicowych broszur po profesjonalne magazyny

Poziom nadesłanych prac jak zwykle był bardzo różny. Zdarzały się kilkustronicowe, czarno-białe broszury, grube kwartalniki pełne dodatkowych wkładek, a także bardzo profesjonalne magazyny wydawane dzięki wsparciu z funduszy ministerialnych. Ocena i klasyfikacja wszystkich stanowiły dla jury niełatwe zadanie. Zwracano uwagę na jakość tekstów, szatę graficzną oraz na tematykę zawartych w nich materiałów, w tym obecność treści sprzyjających procesowi resocjalizacji i przygotowujących osadzonych do wyjścia na wolność oraz dotyczących form i sposobów aktywnego oraz racjonalnego odbywania kary pozbawienia wolności.

- Sprawdzanie prac konkursowych odbyło się na zasadzie dwustopniowej - zewnętrznej i wewnętrznej. Oceny zewnętrznej w tegorocznej edycji konkursu dokonały: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Druga grupa jurorów składała się z: przedstawiciela środowiska naukowego – dr Magdaleny Sadowskiej - UAM w Poznaniu; przedstawicieli mediów i świata kultury - Joanny Miśkowiak - „Życie Rawicza”, Aldony Bryckiej – Jaskierskiej - Radio „Elka”, Adrianny Kaczmarek – dyrektor Rawickiej Biblioteki Publicznej - relacjonuje mjr Ewa Szulc.

Najlepszy przygotowany przez kobiety z aresztu w Warszawie

Patronat honorowy nad konkursem objął płk Cezary Kosacz – dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu, a w rozstrzygnięciu konkursu uczestniczył kpt. Paweł Janiszewski - specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu.

Jury zdecydowało, że w tym roku najwyższa ocena należy się gazecie "W kratkę", wydawanej w Areszcie Śledczym w Warszawie - Grochowie. Publikacja powstająca przy wsparciu ministra kultury okazała się najlepsza pod względem zarówno ciekawej szaty graficznej, jak i publikowanych artykułów - autorstwa samych osadzonych.

Najwyżej ocenione zostały:

  • I miejsce – „W kratkę” - wydawany przez Areszt Śledczy Warszawa - Grochów,
  • II miejsce – „Piąty południk” - wydawany przez Areszt Śledczy w Lublinie,
  • III miejsce – „Kalejdoskop” – wydawany przez Zakład Karny w Wojkowicach.

Najlepsze zespoły zostały nagrodzone zestawami książkowymi, notatnikami, długopisami oraz dyplomami.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE