Reklama

Ponad 500 osób utworzyło łańcuch, którym przenoszono książki (ZDJĘCIA, VIDEO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 500 osób odpowiedziało na apel biblioteki i ustawiło się na ulicach Rawicza, by przenosić książki z dotychczasowej siedziby do nowego obiektu. Wcześniej bibliotekarki przygotowały 3.400 paczek, które wędrowały z rąk do rąk.

Księgozbiór rawickiej biblioteki liczy ponad 100 tysięcy książek. Część z nich już znalazło się w nowym obiekcie przy ul. Szarych Szeregów, ale dużo jeszcze zostało do przeniesienia. By "przeprowadzić" książki ze starej siedziby biblioteki wymyślono niezwykłą akcję, która miała nie tylko pomóc w przedsięwzięciu, ale także zaangażować mieszkańców, czyli czytelników.

Setki osob chętnych do pomocy

Na pomysł biblioteki o utworzeniu "łańcucha ludzi" odpowiedziało dziś (25.11.2022r.) ponad 500 osób - głównie uczniów z miejscowych szkół (nr 1, 3, 4 i 5, z Sierakowa, Masłowa, Zielonej Wsi, ZSZ i I LO). Zjawili się także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie młodzieżowej rady, radni gminy, wiceburmistrz Paweł Szybaj, czytelnicy, a także strażacy - ochotnicy i zawodowi. Nad bezpieczeństwem akcji czuwali policjanci.

"Jak będziecie uciekać ze szkoły, to tylko do multibiblioteki"

Zanim przystąpiono do pracy, zarówno wiceburmistrz, jak i dyrektor biblioteki, podziękowali wszystkim za wsparcie i jednocześnie zachęcali do korzystania z nowej placówki, gdy już zostanie otwarta.

- Jestem bardzo zadowolony, że jako gmina Rawicz, mogliśmy wam przekazać tak wspaniały budynek. Dzięki waszej pomocy i dzięki temu, że dziś poznacie ten obiekt, liczę na to, że będziecie tu przychodzić - zwrócił się głównie do młodzieży wiceburmistrz Paweł Szybaj. - I jak będziecie uciekać ze szkoły, to tylko do biblioteki - dodał żartobliwie. 

- Przyświecają nam dziś słowa Franklina Roosevelta: "Ludzie pracujący razem - jako jedna grupa - potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna". Jestem więc szczęśliwa że jesteście z nami - podkreślała z kolei Adrianna Kaczmarek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawiczu.

"Z rąk do rąk"

"Łańcuch" rozpoczynał się we wnętrzu wypożyczalni, w budynku domu kultury. Pierwsze paczki trafiały do rąk uczennic z koła wolontariatu działającego przy szkole podstawowej nr 1. Dalej podawali je sobie uczniowie i mieszkańcy rozstawieni wzdłuż ulic prowadzących do multibiblioteki. Już w nowej siedzibie paczki na wyznaczone miejsca odkładały studentki z RUTW. 

Jednocześnie część wyposażenia biblioteki strażacy wynosili przez okno i przewozili autem do nowego miejsca.

Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek - herbata, ciasto i zupa pomidorowa przygotowane przez KGW z Dębna Polskiego oraz jajecznica przyrządzona przez Przedszkole nr 3 w Rawiczu.

Akcja zakończyła się około 14.00. Choć nie udało się w ten sposób przenieść wszystkich paczek, to sporo z nich jest już na docelowych regałach. Teraz jeszcze będzie trzeba je rozpakować i wszystkie książki ułożyć jak należy. To sporo pracy, nic więc dziwnego, że biblioteka ma być dostępna dla mieszkańców dopiero w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Oprócz wypożyczalni ksiażek i czytelni, multibiblioteka pomieści też, m.in. salę MultiMuzyki, salę spotkań i magazyny. Znajdzie się tam również "SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności", czyli pilotażowy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE