Reklama

Były minister obrony w Rawiczu: "Polski Ład jest niekorzystny dla samorządów"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Były minister obrony w Rawiczu: "Polski Ład jest niekorzystny dla samorządów" - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W rawickim ratuszu odbyło się spotkanie z dwoma posłami Platformy Obywatelskiej: Tomaszem Siemoniakiem, wiceprzewodniczącym ugrupowania i byłym ministrem obrony narodowej oraz Grzegorzem Rusieckim.

Czwartkowa wizyta byłego wicepremiera i ministra obrony narodowej - Tomasza Siemoniaka - w Rawiczu była ostatnią w jego "tournee" po subregionie leszczyńskim. W środę spotkał się z mieszkańcami Krzemieniewa, Gostynia oraz Leszna.

Jak podkreślił gospodarz spotkania w ratuszu - Jacek Gwizdek, szef powiatowych struktur PO - Tomasza Siemoniaka zaproszono do Rawicza, by rozmawiać z nim o bezpieczeństwie kraju, samorządzie, ale także problemach związanych z czwartą falą pandemii koronawirusa.

Myślę, że też w Rawiczu warto apelować, oczekiwać od rządzących, aby robili, co się da, by z tą pandemią walczyć - nie patrząc na sondaże, słupki poparcia - podkreślił Tomasz Siemoniak.   

Odniósł się także do sztandarowego w ostatnim czasie programu PiS - Polski Ład. W ocenie posła, jest on dla samorządów niekorzystny.

Miasta, powiaty gorąco protestują. To niedobrze, że coś, co jest wielką wartością od 30 lat, co zmieniło nasze miejscowości - a więc samorząd terytorialny - jest od kilku lat umniejszany - i w kompetencjach, i w finansach. Nie ma żadnego powodu konfliktu rządu i samorządu. Samorząd jest tak samo częścią państwa. To nie jest coś gorszego, innego, obcego - mówił Tomasz Siemoniak.

Skrytykował wizyty parlamentarzystów partii rządzącej, którzy w ostatnim czasie przekazywali wójtom, burmistrzom i starostom symboliczne czeki na dotacje przyznane w ramach "Polskiego Ładu". Samorządy - jego zdaniem - dobrze sobie radzą, wystarczy im nie zabierać należych udziałów w podatkach, nie obcinać subwencji. 

Nie powinno być tak, że się zabiera, a potem - według uznania - obiecuje jakieś pieniądze - skomentował. 

Były minister obrony pytany o kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, uważa, że działania rządu są spóźnione. W jego ocenie, PiS o wiele wcześniej powinien sięgnąć po wsparcie Unii Europejskiej oraz NATO. 

Oczekiwalibyśmy także, że obok rozwiązania problemów na granicy, obóz rządzący przestanie iść drogą ciągłego konfliktu z Unią Europejską. Jest to wbrew interesom Polski - uważa  wiceprzewodniczący PO. 

Natomiast, poseł Grzegorz Rusiecki odniósł się do pomysłu ministerstwa zdrowia dotyczącego obowiązkowej rejestracji ciąż. Twierdzi, że poruszenie tej kwestii akurat teraz jest formą wprowadzenia tematu zastępczego, odciągającego uwagę opinii publicznej od istotnych problemów kraju.

Kwestia ciąży, macierzyństwa, porodów, decyzji o aborcji - to jest decyzja każdej kobiety - akcentował poseł Rusiecki.

Przed spotkaniem w rawickim ratuszu, posłowie wraz z lokalnymi działaczami PO złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca poległych absolwentów rawickiego Korpusu Kadetów.

Tomasz Siemoniak zdradził, że jego wizyta w Rawiczu ma charakter sentymentalny. Jak powiedział, w dzieciństwie - za sprawą dziadka, który zawodowo był związany z naszym miastem - często tu bywał.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy