Uroczystość otworzył Arnold Ratajski, dyrektor I LO, który przywitał gości i przedstawił plan obchodów powrotu Rawicza do macierzy. Później głos zabrał starosta Adam Sperzyński.
- Powrotu Rawicza w granice Polski nie można rozpatrywać bez podkreślenia znaczenia Powstania Wielkopolskiego - podkreśłił. - Wolność została wywalczona i pamięć o bohaterach tych wydarzeń trzeba kultywować, przekazywać z pokolenia na pokolenie.
Referat o przebiegu Powstania Wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi rawickiej, wygłosił Adam Grzelak, historyk i regionalista. Ilustrował go archiwalnymi zdjęciami i mapami, obrazującymi przebieg powstania.
Nie było to jedyne nawiązanie do tego wiekopomnego wydarzenia, gdyż w holu sali gimnastycznej można było oglądać okolicznościową wystawę.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali nauczyciele i uczniowie I LO. Montaż słowno-muzyczny nawiązywał do odzyskania przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej. Na zakończenie nastąpiło wspólne odśpiewanie „Roty”.
Po słodkim poczęstunku, przygotowanym przez Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu, nastąpił przemarsz pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie delegacje samorządowców ziemi rawickiej, służby mundurowe oraz organizacje społeczne złożyły kwiaty.
Przez cały czas uroczystości brały w niej udział poczty sztandarowe szkół z ziemi rawickiej oraz cztery klasy mundurowe, jedna z Jutrosina i trzy z I LO w Rawiczu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.