Uroczystość odbywała się na placu za remizą. Prowadzącym był wiceprezes OSP Sowy - druh Paweł Rosolski, który przywitał wszystkich gości. Historię jednostki przedstawiła druhna Weronika Zawodna.
140 lat historii OSP Sowy
Według historycznych dokumentów i przekazów ustnych, Ochotnicza Straż Pożarna w Sowach powstała w 1884 roku. W tym też roku wioska otrzymała ręczną sikawkę i dwa konne beczkowozy. Nie był to łatwy okres dla Polaków, Sowy znajdowały się wówczas w zaborze pruskim.
- W tamtych czasach straż pożarna była inaczej zorganizowana niż obecnie. Komendantem straży był każdorazowo sołtys wsi. To on wyznaczał ludzi do gaszenia pożaru z wiadrami, bosakami i tłumicami. Do sikawki ręczno – konnej wyznaczał osoby zajmujące się końmi oraz grupę ludzi, która obsługiwała sikawkę. Każdego roku następowała zmiana w obsłudze sprzętu przeciwpożarowego - opowiadała druhna.
Pierwszym komendantem straży w Sowach był druh Ignacy Matysiak, zwany potocznie "RAKU", od przysłowia, którego często używał w rozmowie. Funkcję komendanta straży pełnił nieprzerwanie, aż do zakończenia powstania wielkopolskiego.
W latach 50-tych XX wieku zostały wybrane zarządy ochotniczych staży pożarnych. Organizatorem wyborów był komendant rejonowy – druh Rapior ze Słupi Kapitulnej.
W 1952 r. wybrano zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Sowach, w jego skład wchodzili: prezes - Ignacy Naskręt, sekretarz - Jan Bartkowiak, skarbnik - Jan Szczepaniak, naczelnik - Ignacy Czajka. Druh Ignacy Naskręt funckję prezesa pełnił do 1979 roku. Następnie stanowisko to zajmowali: dh Marian Czajka, dh Sylwester Basiński, dh Jan Szczepaniak, dh Jan Zawodny (obecny prezes).
Aktualny skład zarządu OSP w Sowach w roku jej jubileuszu 140-lecia przedstawia się następująco:
- prezes - Jan Zawodny,
- naczelnik - Paweł Barteczka,
- wiceprezes - Paweł Rosolski,
- sekretarz - Walenty Mądry,
- skarbnik - Marek Szkaradek,
- członkowie zarządu: Mariusz Rabiega, Patryk Maćkowiak, Damian Alcer,
- gospodarz – Rafał Samól
- komisja rewizyjna: przewodniczący – Paweł Matysiak, członkowie – Kamil Lorek, Mateusz Sierpowski.
- Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sowach na przestrzeni minionych 140 lat wielokrotnie udowodnili, iż jest to rzesza ludzi ofiarnych, gotowych narażać własne zdrowie i życie, poświęcać swój czas, by pomagać innym mieszkańcom swojego regionu, a jeśli jest taka potrzeba to i kraju - opowiadała Weronika Zawodna.
W 1976 roku straż w Sowach otrzymała z Komendy Rejonowej w Rawiczu używany samochód ze zbiornikiem wraz z motopompą. W 2003 roku podjęto decyzję o likwidacji wozu star, który złomowano ze względu na jego zużycie. Po likwidacji samochodu, z Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu OSP w Sowach otrzymało samochód pożarniczy żuk. Na uroczystości 120-lecia OSP nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu STAR 200. W latach 2016-2021 nastąpiła zamiana wozów z jednostką OSP Chojno, średni wóz bojowy marki Star zamieniono na lekki marki Mercedes. W 2021 roku star wrócił do jednostki z Sów.
OSP Sowy nie wyjeżdża tylko do pożarów, strażacy wielokrotnie brali udział w usuwaniu powalonych drzew, wyjeżdżali do zdarzeń medycznych czy wypadków komunikacyjnych. Zabezpieczają też imprezy w gminie Pakosław.
Jubileusz OSP Sowy. Odznaczenia i podziękowania dla strażaków
Uroczystość jubileuszowa była nie tylko okazją do przypomnienia historii jednostki, ale także wręczenia odznaczeń.„Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
- Złoty Medal - Mariusz Rabiega
- Srebny Medal - Marek Szkaradek
- Brązowy Medal - Dawid Rataj, Paweł Barteczka, Paweł Rosolski
- Jan Zawodny, Marcin Stachowski, Marcin Zawodny, Patryk Maćkowiak, Kamil Lorek, Damian Alcer, Remigiusz Cierniak
- Jan Szczepaniak -55 lat
- Walenty Mądry -50 lat
- Rafał Samól - 45 lat
- Jan Zawodny-40 lat
- Mariusz Rabiega -30 lat
- Paweł Matysiak -30 lat
- Łukasz Naskręt -20 lat
- Marek Szkaradek -20 lat
- Paweł Barteczka -10 lat
- Dawid Rataj- 10 lat
- Mateusz Sierpowski- 10 lat
- Kamil Lorek- 10 lat
- Robert Samól- 10 lat
- Patryk Maćkowiak- 10 lat
- Damian Alcer- 10 lat
- Kamil Stróżyński- 10 lat
- Artur Śmierzchała- 10 lat
- złota odznaka: Michalina Basińska, Hanna Łagódka, Weronika Zawodna
- srebrna odznaka: Dominika Rabiega, Julita Łukowiak, Magdalena Kędzia, Maria Lipna, Weronika Basińska
- brązowa odznaka: Magdalena Stachowska, Stanisław Stachowski, Adrian Łukowiak, Paweł Łagódka, Artur Kłakulak, Franciszek Przybył, Dominik Zaremba
- Henryk Plewa,
- Walenty Mądry,
- Franciszek Szkaradek,
- Antoni Sędłak,
- Zdzisław Lorek
- Krzysztof Węcłaś
- Mirosław Biechowiak
- Jan Piątkowski
- Zbigniew Basiński
- Jan Szczepaniak
- Marian Gajowy
- Mieczysław Głowacz
- Marian Augustyniak
- Alina Duda
- Igor Rybakowski
- Lena Kapała
- Marcel Kalwa
- Nadia Kamińska
- Aleksadner Bartkowiak
- Bartosz Matysiak
- Piotr Matuszewski
- Szymon Matuszewski
- Szymon Lisiecki
- Wiktor Mikołajczak
- Aleksander Naskręt
- Lena Śmierzchała
- Wiktor Matuszewski
- Aleksander Jackowski
- Olga Jackowska
Słowa uznania w kierunku strażaków wygłosili również starosta rawicki - Adam Sperzyński, sołtys wsi Sowy - Anita Rabiega oraz p.o. Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu, bryg. Jakub Stryjak.
- Widać w Was brać, chęć niesienia pomocy. Nawet chwilę temu, kiedy jedna z osób zasłabła, od razu ruszyliście na pomoc. Za to należy wam się szacunek - mówił bryg. Jakub Stryjak.
Wszyscy przemawiający zwrócili uwagę, że mimo iż świat jest dla dzieci i młodzieży pełen innych rozrywek, udało się w nich zaszczepić miłość do pomocy innym. Jednogłośnie stwierdzono, że o prszyłość jednostki nie należy się obawiać.
Zobacz także:Przed nimi przyszłość. Dziecięce Drużyny Pożarnicze na rawickich zawodach strażackich [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.