Reklama

Od 1 kwietnia 2022 roku w Rawiczu zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od 1 kwietnia 2022 roku w Rawiczu zapłacimy więcej za wodę i ścieki - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spółka Wody Polskie zaakceptowała taryfę za dostarczenie wody i odbiór ścieków w gminie Rawicz. Znane są już stawki, jakie będą obowiązywać od jutra przez kolejne trzy lata.

Po kilku miesiącach oczekiwania Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu otrzymał od państwowej spółki Wody Polskie zatwierdzenie nowych taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odbiór ścieków. Wiadomo już więc, ile będziemy płacić przez najbliższe dwa lata. Nowe ceny obowiązują od 1 kwietnia.

O ile więcej zapłacimy w Rawiczu za wodę i ścieki?

Cena za wodę i ścieki w naszej gminie nie zmieniała się od blisko dwóch lat, dokładnie od 22 miesięcy. Ostatnia zmiana nastąpiła 1 czerwca 2020 roku. Ustalone obecnie stawki będą obowiązywać do 2025 roku, ale z roku na rok cena będzie się zmieniała.

- Cena wody zmienia się. W pierwszym roku obowiązywania taryfy wzrośnie o 5,5%, to jest o 18 groszy. W drugim roku o 3% - czyli o dokładnie 10 gr, a w trzecim - o 10,3% - 35 groszy - informował na marcowej sesji rady miejskiej, prezes wodociągowej spółki Robert Garczyński.

Jeśli chodzi o ścieki, to w pierwszym roku obowiązywania taryfy cena wzrośnie o 18% - o 1,45 zł, w drugim - o 1% - 8 gr, w trzecim także o 1% - 8 gr.

- Średnio dla gospodarstwa domowego uiszczającego wszelkie opłaty abonamentowe, zużywającego wodę i odprowadzającego ścieki w ilości około 6m3 podwyżka na fakturze w pierwszym roku wyniesie brutto 13,6 % - dodał prezes.

Skąd się wzięły podwyżki cen wody i ścieków w Rawiczu?

Robert Garczyński tłumaczył, że tylko w tym roku uległy zmianie właściwie wszystkie czynniki mające wpływ na cenę wody i ścieków.

- Mało co nie zdrożało, a na pewno nic nie staniało. Z takich podstawowych rzeczy, w tym roku koszt wywozu i zagospodarowania odpadów ściekowych wzrósł o 18%, ceny środków, które są potrzebne w procesie oczyszczania ścieków wzrosły o 20-50%. To są dość drastyczne podwyżki. Energia elektryczna zdrożała dla nas o 30%, gdzie my i tak kupujemy ją taniej, bo płacimy 420 zł za megawatogodzinę, przy cenie na giełdzie w wysokości 750 zł – wyliczał prezes.

W górę poszły także koszty armatury wodociągowej i kanalizacyjnej stosowanej przy inwestycjach i remontach. Jak przytaczał prezes, cena rur z tworzywa sztucznego wzrosła o 100%, a komponentów żeliwnych - o 35%. - To są główne, ponoszone przez nas koszty, które wzrastają drastycznie. Ta sytuacja może ulec jeszcze zmianie, bo jest niepewna. Wzrost cen energii i paliw w ciągu ostatniego miesiąca jest dość nieprzewidywalny. Nasza taryfa była ustalana przy stabilnych warunkach, ale ostatni miesiąc pokazuje, że tak może nie być – mówił Garczyński.

Co z inwestycjami wodociągowo-kanalizacyjnymi w Rawiczu?

Radni chcieli też wiedzieć, jak wciąż rosnące ceny wpłyną na realizowane przez ZWiK inwestycje. Prezes zapewnił, że rozbudowa i modernizacja stacji uzdatniania wody jest już w toku bo umowa została podpisana w ubiegłym roku i w tym zakresie spółka nie przewiduje żadnych zmian.

- Jeśli chodzi o inwestycje, które nie zostały rozpoczęte, to obecna sytuacja może mieć na nie wpływ - głównie jeśli chodzi o zadania sieciowe. Nie ma co ukrywać, że koszt wybudowania sieci uległ zmianie. Pieniądze, które mamy pozwolą na zrealizowanie zaplanowanych zadań w mniejszym zakresie. To jest nieuniknione - przyznał Robert Garczyński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy