Reklama

Odkryty basen w Rawiczu już w 2024 r. To żart na 1 kwietnia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: trzebnicazdroj.eu

Odkryty basen w Rawiczu już w 2024 r. To żart na 1 kwietnia - Zdjęcie główne

Aquapark w Rawiczu będzie podobny do tego w Trzebnicy | foto trzebnicazdroj.eu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Odkryty basen miejski ma szansę powstać na rawickim targowisku. Jego budowa ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Przedsięwzięcie zainicjowała grupa rawickich biznesmenów przy współpracy z Urzędem Miejskim.

Reklama

Powstanie mini aquapark

Projekt obiektu zakłada dwie niecki, plażę oraz urządzenia rekreacyjne, jak zjeżdżalnie, fontanny, kurtyny i bicze wodne, a nawet koryto rwącego strumienia górskiego. W miesiącach zimowych basen zamieni się w lodowisko. Obiekt ma być podobny do tego, który powstał w Trzebnicy.


Lokalny biznes wyłoży połowę kwoty

Powstał już wstępny projekt obiektu, który powstanie na targowisku. Inwestycję zamierza opłacić grupa rawickich biznesmenów przy współpracy z Urzędem Miejskim.

- Jako lokalni przedsiębiorcy chcemy zrobić dla Rawicza coś więcej niż tylko płacić podatki. Powstała inicjatywa budowy Aqua Parku, który służyłby wszystkim mieszkańcom - mówi jeden z lokalnych biznesmenów. Członkowie grupy inicjatywnej chcą na razie zachować anonimowość.

O basen mieszkańcy apelują od lat

O budowę odkrytego basenu już od lat apeluje szczególnie opozycja.

- Rawicz potrzebuje odkrytego basenu, a inwestycja powinna zostać zrealizowana tak szybko, jak to tylko będzie możliwe - mówił Jacek Gwizdek, kandydując pięć lat temu na fotel burmistrza Rawicza.

Koszt budowy szacuje się wstępnie na około 40 milionów złotych. Burmistrz Grzegorz Kubik przyznaje, że gmina nie ma pieniędzy na dodatkowe inwestycje.

- Tak trudnego roku jeszcze nie było. Nigdy do tej pory gmina nie mierzyła się z takim wzrostem wydatków - mówił na sesji w grudniu, podczas uchwalania budżetu.

Zapłacą po połowie przedsiębiorcy i mieszkańcy

Propozycja biznesmenów otwiera jednak nadzieje na sprostanie wydatkom, które niesie budowa aquaparku.

- W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nasza grupa kapitałowa wyłoży połowę tej kwoty - deklaruje przedstawiciel przedsiębiorców.

Resztę, około 20 milionów pokryją Rawiczanie z własnych kieszeni. 

Zaledwie po tysiącu złotych od mieszkańca

Jak wyliczono, na każdego, dorosłego mieszkańca przypadnie więc do zapłacenia 1000 zł. Swój wkład mieszkańcy mieliby wpłacić do końca bieżącego roku. Przewidziano też ulgi dla najuboższych i rodzin wielodzietnych.

Planuje się, że pieniądze od mieszkańców byłyby wpłacane w formie podatku. Odpowiednią uchwałę radni mają przyjąć już na najbliższej sesji. Terminowe uiszczenie wymaganej kwoty będzie nadzorować wynajęta firma windykacyjna. 

Basen ma się sam utrzymać

Inwestorzy zakładają, że po wybudowaniu aquapark nie będzie przynosił dochodów, ale też nie będzie obciążał budżetu gminy.

- Ceny biletów muszą być tak dopasowane, żeby wpływy wystarczały na utrzymanie obiektu przez cały rok, także wtedy, gdy nie będzie używany - zaznaczają biznesmeni.

Roczne utrzymanie aquaparku będzie kosztować nieco poniżej miliona złotych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy