reklama

Ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024. Która gmina jest najlepsza w naszym powiecie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Miejska Górka

Ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024. Która gmina jest najlepsza w naszym powiecie? - Zdjęcie główne

foto Gmina Miejska Górka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW miniony czwartek, 5 grudnia, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zostali ogłoszeni laureaci Rankingu Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024. Najlepiej, wśród gmin powiatu rawickiego, wypadła gmina Miejska Górka.
reklama

Organizatorem rankingu jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Ośrodek Regionalny w Zielonej Górze, a partnerem merytorycznym Urząd Statystyczny w Poznaniu. Jak wyjaśniają organizatorzy, Ranking Gmin Województwa Wielkopolskiego 2024 to inicjatywa, której celem jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.

- Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa wielkopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu - wskazują organizatorzy. 

reklama

W tym roku pod ocenę poddano 222 samorządy. Organizatorzy dodają, że ranking został objęty patronatem wojewody wielkopolskiej Agaty Sobczyk oraz, że udział w nim jest dla gmin bezpłatny.

Oceniają wiele wskaźników

Zielonogórski oddział FRDL wyjaśnia, że miejsce w rankingu to wynik kilkunastu syntetycznych wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w regionie.
- Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. Czołówkę rankingu stanowią gminy, które sprawnie realizują swoje zadania własne i wykorzystują dane im potencjały rozwojowe - przekazuje. 
Ponadto ranking ma za zadanie odpowiedzieć na pytania: jak sobie radzą gminy, co wpływa na ich kondycję, czy mieszkańcom Wielkopolski żyje się coraz lepiej. FRDL podała, że analizowano 16 różnych wskaźników. Wśród nich były m.in.: średnioroczne dochody własne gmin na 1 mieszkańca w latach 2021-2023, średnioroczne wydatki inwestycyjne gmin na 1 mieszkańca w latach 2021–2023 czy też średnioroczny wskaźnik zadłużenia gmin w latach 2021-2023.

Wskazali liderów

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, jego regionalność umożliwia wyróżnienie liderów w województwie oraz w powiatach, dzięki czemu doceniają i motywują większą liczbę gmin. Nagrody w rankingu są przyznawane w pięciu kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy miejskie, gminy liderzy powiatowi oraz liderzy województwa.
W województwie najlepszymi gminami okazały się: Tarnowo Podgórne (gm. wiejskie), Kórnik (gm. miejsko-wiejskie) oraz Puszczykowo (gm. miejskie). 

Najlepsi w powiecie 

Liderem powiatu rawickiego została gmina Miejska Górka. Doceniono między innymi wysoki wskaźnik wydatków na inwestycje oraz niskie zadłużenie. Przypomnijmy, że był taki moment w 2023 roku, że przez kilka tygodni samorząd miał zero złotych zadłużenia mimo realizacji dużych inwestycji. Na koniec tego roku gmina planuje około 10 mln zł zadłużenia, a wartość zrealizowanych inwestycji to około 50 mln zł.
- To już kolejny tego rodzaju ranking, w którym plasujemy się wysoko. Oczywiście bardzo się z  cieszymy z każdego wyróżnienia, bo nasza praca jest doceniana także na zewnątrz - mówi Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki.

Cztery w pierwszej setce

Jak w rankingu wypadły wszystkie gminy powiatu rawickiego? Najlepsza u nas gmina Miejska Górka zajęła 20. miejsce w województwie. Kolejna jest gmina Pakosław, która zajęła 58. miejsce. Gmina Jutrosin znalazła się na 69. miejscu. Ostatnią gminą powiatu rawickiego, która znalazła się w pierwszej setce - na miejscu 93. - jest Rawicz. Gmina Bojanowo nie wypadła w tym rankingu najlepiej, na 222 gminy zajęła 204. miejsce. 
 

Porównanie wybranych wskaźników

Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2021-2023:

reklama

Gmina Miejska Górka 2554,26 zł
Gmina Pakosław 2100,26 zł
Gmina Jutrosin 2149,89 zł
Gmina Rawicz 2831,35 zł
Gmina Bojanowo 2015,38 zł

Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2021-2023:

Gmina Miejska Górka 6,16 %
Gmina Pakosław 24,44 %
Gmina Jutrosin 7,19 %
Gmina Rawicz 22,2 %
Gmina Bojanowo 25,85 %
 
Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2021-2023:
 
Gmina Miejska Górka 367,33 zł
Gmina Pakosław 285 zł
Gmina Jutrosin 169,66 zł
Gmina Rawicz 239,24 zł 
Gmina Bojanowo 54,66 zł
 
Porównanie lokat w rankingu za rok 2023 i 2022 (oraz zmiany pozycji):
 
Gmina Miejska Górka 20 / 37 (+17)
Gmina Pakosław 58 / 142 (+84)
Gmina Jutrosin 69 / 94 (25)
Gmina Rawicz 93 / 81 (-12)
Gmina Bojanowo 204 / 193 (-11)
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama