W powiecie rawickim - jak dotąd - gminny monitoring mają dwa miasta - Bojanowo oraz Rawicz.
W pierwszym z nich kamery działają już od 2016 roku. W Rawiczu minitorowanie centrum - po wieloletniej przerwie - uruchomiono w tym roku. Do instalacji kamer przymierza się także Pakosław.
Gminny monitoring w Pakosławiu. Na początek 6 kamer
Jak informuje wójt Pakosławia, Piotr Skrzypek, gmina złożyła wniosek o wsparcie z rządowego programu „Razem bezpieczniej” 15 września.
Koszt przedsięwzięcia szacowany jest na okołó 100.000 zł, natomiast konieczny wkład własny skalkulowano na 20.000 zł, czyli 20% inwestycji - przekazuje Piotr Skrzypek.
Jeśli samorząd otrzyma dotację, zakupi 6 kamer z niezbędnym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem.
W Pakosławiu monitoring zostanie uruchomiony pilotażowo
Monitoring miałby zostać zamontowany w pakosławskim parku i jego otoczeniu.
W miejscu tym niestety zdarzają się coraz częstsze akty wandalizmu, teren ten jest również regularnie zaśmiecany - przyznaje włodarz.
Dodaje, że podobne sygnały docierają od sołtysów i rad sołeckich sąsiednich miejscowości. Policja także kilkukrotnie wskazywała, że takie rozwiązania usprawniłyby pracę funkcjonariuszy.
Można powiedzieć, że przedsięwzięcie traktujemy pilotażowo. W przypadku pozytywnych rozstrzygnięć naboru, realizacji inwestycji i pozytywnej oceny działania monitoringu, będziemy się starać rozbudowywać system - zapowiada wójt.
Zaznacza, że zakupiony w ramach programu sprzęt gromadzący dane - serwer i oprogramowanie przetwarzające informacje - będą przygotowane w taki sposób, aby była możliwość dołożenia kolejnych segmentów. Jeżeli gmina otrzyma dofinansowanie, kamery zostaną zainstalowane do końca tego roku.
W Bojanowie z monitoringu miejskiego są zadowoleni
W przywołanym Bojanowie system miejskiego monitoringu działa od 6 lat.
Zaczęliśmy od kilku kamer w ścisłym centrum, a w kolejnych latach system był sukcesywnie rozbudowywany na uliczki przyległe do rynku i inne wytypowane miejsca np. miejskie parki, amfiteatr, drogi dojazdowe, skrzyżowania - tłumaczy burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel. - Obecnie łącznie mamy 25 kamer, w tym kilka na terenie kompleksu obiektów „urzędowych”, które działają w trybie 24-godzinnym.
Włodarz dodaje, że „centrum dowodzenia”, czyli serwer, na którym są rejestrowane i przechowywane nagrania znajduje się w urzędzie. Zgromadzone materiały dosyć często udostępniane są służbom porządkowym, a podczas corocznych sprawozdań o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy Bojanowo, policjanci podkreślają znaczenie monitoringu w wykrywalności przestępstw, czy rozstrzygania sporów podczas kolizji.
Dla przykładu, wszyscy z pewnością pamiętamy zdarzenie sprzed kilku lat, kiedy próbowano podpalić choinkę na bojanowskim rynku - to m.in. dzięki monitoringowi policjanci trafnie wytypowali sprawcę. Innym razem młody człowiek już przed siódmą rano czekał przed urzędem za burmistrzem - okazało się, że minionej nocy brał udział w zdarzeniu podczas którego doszło do zniszczenia mienia i wiedząc, że mamy monitoring, wolał sam się zgłosić i naprawić szkodę - przypomina włodarz.
Samorządowiec podkreśla, że występuje też efekt prewencyjny. Każdy trzy razy zastanowi się, zanim zrobi coś złego, wiedząc, że „oko” kamery to zarejestruje.
W przyszłym roku planujemy montaż kolejnych 3 kamer - właśnie złożyliśmy wniosek o dofinansowanie ich zakupu w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” - dopowiada Maciej Dubiel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.