Reklama

Patriotyczne maszty dla gmin z pieniędzy na walkę z COVID-19

Opublikowano:
Autor:

Patriotyczne maszty dla gmin z pieniędzy na walkę z COVID-19 - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Okazuje się, że maszty z polskimi flagami, o które walczą polskie gminy, rząd będzie kupował ze środków przeznaczonych na zwalczanie epidemii koronawirusa.

Tylko dziś do północy mieszkańcy mogą starać sie, aby w ich gminach stanęły fundowane przez rząd maszty z flagami narodowymi. Program "Pod biało-czerwoną" ogłosił premier Mateusz Morawiecki w sierpniu tego roku.

Akcja polega na tym, że rząd sfinansuje zakup masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu i oddadzą odpowiednią do liczby populacji ilość głosów.

Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić, budując wspólnotę Rzeczypospolitej” – mówił premier Morawiecki 25 sierpnia.

Jednak dopiero 30 października pojawiła się oficjalna podstawa prawna dla finansowania akcji. Tego dnia została opublikowana w Monitorze Polskim UCHWAŁA Nr 157 RADY MINISTRÓW.

Okazuje się, że na maszty patriotyczne rząd przeznaczy pieniądze z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ma to być kwota do 5000 zł dla każdej zakwalifikowanej gminy.

Fundusz powstał w celu wsparcia pracodawców i pracowników, którzy stracili dochody przez epidemię koronawirusa, oraz w celu finansowania sprzętu i środków ochrony przed koronawirusem.


Do udziału w akcji "Pod biało-czerwoną" zachęcali swoich mieszkańców wszyscy włodarze gmin naszego powiatu za wyjątkiem Rawicza. Z ilości głosów wynika, że maszty stana w czterech gminach:

Pakosław 151 na 4918 mieszkańców,  potrzebne było 100 głosów
Miejska Górka 182 na 9249 mieszkańców, potrzebne było 100 głosów
Jutrosin 197 na 7053 mieszkańców, potrzebne było 100 głosów
Bojanowo 236 na 8739 mieszkańców, potrzebne było 100 głosów

Rawicz 24 na 30303 mieszkańców, potrzebne było 500 głosów

Ogółem w Polsce jest 2477 gmin. Na razie warunki akci wypełniła połowa z nich, co oznacza, że ze środków na zwalczanie koronawirusa rząd wyda na maszty ponad 6 mln. zł. Gdyby wszystkie dostały po maszcie za 5 tys. zł, koszt akcji wyniósł by ponad 12,3 mln zł. Oficjalne wyniki poznamy dopiero 29 listopada.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE