reklama

Płyną Wisłą do Bałtyku. Walczyli z "diabelskimi łbami" i ratowali nietoperza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Płyną Wisłą do Bałtyku. Walczyli z "diabelskimi łbami" i ratowali nietoperza - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościArtur Eling Z Rawicza i wałbrzyszanin Dariusz Kalisz wybrali się w prawie tysiąckilometrową podróż kajakiem po Wiśle.
reklama

Wiosłują już tydzień i ponad jedna trzecia drogi za nimi. Wypłynęli 1 czerwca spod Oświęcimia CZYTAJ. Każdego dnia starają się pokonać przynajmniej 50 km, choć czasem jest to nawet 70 km. Śpią w namiocie przy brzegu, korzystają też z taniej agroturystyki. Żywią się prowiantem zabranym z Rawicza, szykowanym na ognisku, a gdy pogoda nie dopisuje korzystają z samopodgrzewającej się żywności wojskowej. 

Oczywiście podczas pierwszego tygodnia nie obyło się bez przygód. Sam początek trasy upłynął im w znacznej mierze na pokonywaniu śluz pobudowanych na Wiśle w okolicach Oświęcimia. 

Ostatniej śluzy obsługa nie mogła nam otworzyć, więc musieliśmy prawie kilometr przenieść nasz kajak i bagaże - mówi Artur Eling.

reklama

Mnich ostrzegł przed "diabelskimi łbami"

Wisła, choć dość spokojna, kilka razy pokazała im swój pazur. Zaraz za Tyńcem natrafili na mocno rwący nurt spowodowany przez kamieniste dno.

Na szczęście jeden z mnichów z tynieckiego klasztoru ostrzegł nas przed tym odcinkiem, bo byśmy się tam rozbili - przyznaje Artur i dodaje, że miejscowi benedyktyni nazwali to miejsce "diabelskimi łbami". 

Wisła, rzeka niespokojna

Jak stwierdzili kajakarze, Wisła w swoim górnym biegu jest rzeką dość zdradliwą. 

Mnóstwo tu mielizn, piaszczystych łach i małych wysepek, które nie wiadomo, z której strony opłynąć. Zdarzają się też miejsca ze skalistym dnem - mówi Dariusz, który nieoficjalnie przyjął rolę nawigatora rejsu.

reklama

Kilkakrotnie woda zniosła ich na niebezpieczne kamienie. Na szczęście Keiko (tak nazywa się ich ręcznie wykonane canoe) wytrzymała uderzenia i choć mocno porysowana, wciąż zachowuje szczelność.

Nietoperz i smok wawelski

Podczas pokonywania śluzy w okolicach Krakowa, obok ich canoe wpadł do wody... nietoperz. Zwierzątko miało prawdopodobnie złamane skrzydło i groziło mu utonięcie. Dzielne "wilki rzeczne" oczywiście uratowały stworzenie i oddały w ręce weterynarza. Tak się złożyło, że przekazanie skrzydlatego pacjenta odbyło się u stóp innego skrzydlatego stwora - wawelskiego smoka.

Powietrzny diabeł na Wiśle

Potencjalnie groźną przygodę kajakarze przeżyli też dopływając do Kazimierza Dolnego. 

reklama

Była ładna pogoda, gdy nagle nad naszą lódkę nadleciało coś jakby szkwał. Zrobiło się szaro, dmuchnęło i poleciało dalej. To trwało kilkanaście sekund, a i tak zdążyło nas obrócić w poprzek rzeki - wspomina Artur Eling.

Jeszcze dwa tygodnie wiosłowania

Przed "wilkami rzecznymi" jeszcze grubo ponad połowa drogi. Planują że cała podróż do Bałtyku zajmie im około 20 dni. Tymczasem zapewniają, że humory im dopisują, a co najważniejsze, zdrowie również.

Po całym dniu wiosłowania, wieczorem trochę bolą ręce, ale nazajutrz jest już wszystko w porządku - przekonują zgodnie kajakarze.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama