Reklama

Podpisano umowę z firmą, która zrealizuje projekt "Łączymy Pokolenia" (FILM)

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Bojanowo od kilku lat przygotowuje się do realizacji inwestycji pod nazwą "Łączymy Pokolenia". Najpierw był problem z pozyskaniem dofinansowania, a następnie z wyłonieniem wykonawcy, który zrealizowałby zadanie za możliwą do "uzbierania" sumę. Wreszcie się udało. Wkrótce ruszają prace. Potrwają 13 miesięcy.

O przebudowie budynku szkoły podstawowej przy ul. Drzymały wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu mówi się od dawna. Projekt noszący nazwę „Łączymy pokolenia” ma na celu umiejscowienie w jednej lokalizacji klubu malucha, przedszkola (obecnie funkcjonuje w budynku należącym do kurii) oraz klubu seniora. Na ten cel przeznaczono ponad 100-letni, ciekawy architektonicznie budynek, który przez lata pełnił funkcje oświatowe.

Stary budynek dostosowany do nowej roli

Projek przebudowy przygotowała Pracownia Architektoniczna Labo Design z Wrocławia. Zewnętrzna elewacja obiektu pozostanie niemal bez zmian. Jedynie na tyłach budynku powstanie przeszklona winda oraz dodatkowe okna, za którymi ukryte zostaną niezbędne instalacje. Wewnątrz obiektu zmiany będą dużo większe. Zamiast dotychczasowych oddziałów przedszkolnych oraz szkoły (klasy zostały przeniesione do kompleksu szkolnego na ul. Lipową) wnętrza będą musiały pomieścić trzy placówki. 

W piwnicy zlokalizowany zostanie klub seniora oraz ogromna nowoczesna kuchnia z zapleczem magazynowym, która będzie obsługiwać potrzeby całego obiektu. Będzie dostosowana do wydania około 300 posiłków dziennie. 

Parter pomieści klub malucha dla 25 dzieci oraz jedną z sal przedszkolnych dla dzieci najmłodszych, szatnie, pomieszczenia administracji oraz ogólnodostępną łazienkę dostosowaną do osób niepełnosprawnych. 

Z kolei całe piętro ma być dedykowane na potrzeby przedszkola - 5 sal z łazienkami, sale pracy indywidualnej oraz zaplecze. 

W korytarzach budynku istieją oryginalne dwa sklepienia sufitu i piękne posadzki. Te elementy mają pozostać. Sale dla dzieci będą utrzymywane w pozytywnych pastelowych dla barwach z dekoracyjnymi elementami nawiązującymi do elementów leśnych i bajkowych. Każda z sal będzie miała inny motyw kolorystyczny.

Znacznie drożej niż zakładano

Dofinansowanie na realizację tej inwestycji gmina starała się pozyskać w różnych źródłach zewnętrznych, a ostatecznie była gotowa wyemitować obligacje na potrzebną kwotę. W końcu jednak się udało. Samorząd otrzymał wsparcie w wysokości niemal 6,5 mln zł z rządowego programu Polski Ład. Można było ogłaszać przetarg.

Okazało się jednak, że w międzyczasie koszty inwestycji znacznie wzrosły i kwoty proponowane przez firmy zainteresowane jej realizacją były znacznie wyższe niz możliwosci finanosowe gminy. Przetarg na zadanie ogłaszano trzy razy, z nadzieją, że wreszcie znajdzie się oferent, którego będzie można wybrać. W końcu się udało.

Umowa podpisana w holu budynku, który zyska nowe życie

Wczoraj, 4 sierpnia, w holu budynku przy ulicy Drzymały 28 burmistrz Bojanowa Maciej Dubiel podpisał umowę z konsorcjum firm Giera Piotr Giera, Daniel Giera spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Dzięczynie w gminie Poniec, które zostało wykonawcą inwestycji. Wartość zadania to ponad 11,7 mln zł, a pozyskane dofinansowanie z pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to prawie 6,5 mln zł. Reszta pochodzić będzie ze środków gminnych.

W wydarzeniu tym wzięli również udział przewodniczący rady miejskiej Jan Moryson, skarbnik gminy Patrycja Kubiak, zastępca burmistrza Krzysztof Kurpisz, projektant przebudowy- Agata Peciak z firmy Labo Design, inspektor nadzoru - Szymon Peciak z firmy Struktura Konstrukcje Budowlane, dyrektor Przedszkola im. Misia Uszatka Anna Busza-Noińska oraz kierownik robót Piotr Balcerowiak.

Wkrótce ruszą prace

Wykonawca jeszcze w sierpniu planuje  rozpocząć prace przygotowujące realizację przebudowy, natomiast okres prowadzenia prac to 13 miesięcy.

Jeżeli prace pójdą zgodnie z planem, to we wrześniu przyszłego roku w budynku przy ul. Drzymały 28 swoje funkcjonowanie zainauguruje klub dziecięcy oraz klub seniora, a przedszkole w Bojanowie zyska nową siedzibę.

- Cieszę się bardzo, myślę, że większość mieszkańców również. Na tę inwestycję czekaliśmy długie lata. W ramach projektu, który nazwaliśmy "Łączymy pokolenia", różne grupy będą mogły spędzać wspólnie czas w jednym budynku. Jest to duże obciążenie dla naszego budżetu, dlatego w tym roku i w następnym będziemy się skupiać na skutecznej realizcji tego zadania - zaznacza burmistrz Maciej Dubiel.

- Ten budynek jest najbardziej okazałym w mieście, powstał w ostatniej dekadzie XIX wieku i cały czas pełnił różne funkcje dla mieszkańców. Nadal tak będzie - zapewnia i jednocześnie dziękuje poprzednim władzom, że w przeszłości dbały o ten obiekt i wyrażały zgodę w inwestowanie w niego. - My teraz wkładamy do niego nowe wnętrze i nową jakość - dodaje.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE