Na terenie kraju średnio rolnicy muszą płacić 1.190 zł za hektar. Najwyższe kwoty padają w województwach: kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W naszym regionie dzierżawa hektara gruntów kosztuje 1.400 zł.
- Statystyki nie oddają jednak tego, co w kwestii dzierżaw dzieje się w terenie. Gros umów zawiera się ustnie. Dzieje się tak, kiedy nie właściciel, a dzierżawca pobiera dopłaty - twierdzi jeden z rawickich rolników, który sam woli mieć wszystko na „papierze”.
Od kilku lat dzierżawi ponad 20 hektarów. Dlaczego nie zdecydował się na kupno ziemi?
- Akurat ta ziemia nie jest - póki co - na sprzedaż. Niestety w naszym rejonie nie ma wielu gruntów na sprzedaż, dlatego nie mam możliwości powiększenia swojego areału do takiego, który by zapewnił utrzymanie naszej rodziny. W tej chwili wielu rolników zaprzestaje prowadzenia działalności rolniczej, ale nie chcą pozbywać się gruntów, bo w dzierżawie upatrują dodatkowy przychód. Sprzedaż ziemi zostawiają na „czarną godzinę” - uważa rolnik.
Najtaniej, według GUS, ziemię rolną można wydzierżawić w województwach: śląskim i podlaskim. Tam roczny czynsz dzierżawny nie przekracza 650 zł/ha.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.