Reklama

Postojowe i zwolnienie ze składek

Opublikowano:
Autor:

Postojowe i zwolnienie ze składek  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od 15 października kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o pomoc. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Te formy wsparcia to zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz dodatkowe świadczenie postojowe.

- Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy będzie przysługiwało płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw - informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Warunkiem uzyskania zwolnienia jest, m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Należy również wykazać 75% spadek przychodów w porównaniu z analogicznymi miesiącami z 2019.

Wnioski o zwolnienie będzie można składać do końca listopada.

Prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. - Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych, warunkiem otrzymania środków będzie rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 - mówi Marlena Nowicka. Ponadto przedsiębiorcy będą musieli odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. - Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - dodaje rzeczniczka.

„Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność, którzy już wcześniej otrzymali postojowe.

- Prawo do niego przysługuje przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi, m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych, czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków - wyjaśnia Marlena Nowicka. Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE