Reklama

Prawo jazdy. Jak je zdobyć i ile kosztuje?

Opublikowano: śr, 14 kwi 2021 13:00
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Prawo jazdy. Jak je zdobyć i ile kosztuje? - Zdjęcie główne

Ranking Ośrodków Szkolenia Kierowców | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tak łatwo jest zdać egzamin na prawo jazdy. Zazwyczaj podchodzi sie do niego kilka razy. Rekord Polski nalezy do mieszkańca województwa łódzkiego, który 15 lat temu stracił uprawnienia i od tego czasu oblał egzamin 162 razy. Za każdym razem nie zdawał teorii, ani razy nie wsiadł do auta podczas egzaminów. Koszt kolejnych egzaminów to 30 zł, a wiec pechowiec wydał już około 5 tys. zł. Rekordzistka świata jest podobno Koreanka, która zdobyła prawo jazdy w wieku 68 lat, po 950 nieudanych próbach.

Prawo jazdy jest to dokument potwierdzający uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych (a także zaprzęgowych). Aby je zdobyć, należy zdać egzamin. Na dziesięciu przystępujących do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B, średnio trzy osoby oblewają już na placu manewrowym, a cztery w czasie jazdy po mieście.

W Polsce, aby przystąpić do egzaminu trzeba ukończyć kurs nauki jazdy. Ceny kursów kształtują się na poziomie 1700 do 2800 zł w zależności od regionu i wielkości miasta.

Ile wydasz, zanim rozpoczniesz kurs prawa jazdy?

Pierwsze koszty poniesiesz jeszcze zanim rozpoczniesz naukę jazdy. Na początku czekają cię badania lekarskie. Ich koszt to ok. 200 zł.

Potem musisz wybrać się do fotografa. Potrzebne będzie ci zdjęcie, do wydania tak zwanego Profilu Kandydata na Kierowcę. Za cztery portreciki fotograf policzy ci od 15 do 40 zł.

Teraz wypełniasz i składasz wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę. Możesz go pobrać w szkole jazdy, albo ze strony Starostwa. Jak już otrzymasz PKK, przychodzi czas, aby wybrać szkołę jazdy.

Kurs prawa jazdy. Czas do szkoły

Szkolenia kandydatów na kierowcę w zakresie podstawowym składają się z dwóch części: 

  • 30 godzin zajęć teoretycznych obejmujących przepisy ruchu drogowego, zasady jazdy samochodem oraz udzielania pierwszej pomocy,
  • 30 godzin zajęć praktycznych, w tym jazdę po placu manewrowym, w mieście i poza miastem.

Prawo jazdy. Kolejny wydatek - egzamin

Przed przystąpieniem do egzaminu wnosisz opłaty. Za egzamin kategorii B teoretyczny zapłacisz 30 zł, za praktyczny 140 zł. Każde kolejne podejście, to ponowna opłata. Egzaminy na motocykl kosztują o 40 zł więcej, a na autobusy i samochody ciężarowe o 60 zł.

Prawo jazdy. Wydatek ostatni - dokument

Gdy już pomyślnie zdasz egzaminy, pora na ostatni wydatek. Teraz składasz wniosek o wydanie prawa jazdy. Upragniony, plastikowy prostokąt z twoim zdjęciem kosztuje 100 zł 50 gr.

Wszystkie prawa jazdy są wydawane na określony czas. Najdłuższy okres ważności prawa jazdy to 15 lat. Ważność prawa jazdy może być krótsza w razie problemów zdrowotnych.  Bezterminowe prawa jazdy, które wydano wcześniej, pozostają ważne.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy