Reklama

Premier o pomocy dla gastronomii oraz branży fitness

Opublikowano:
Autor:

Premier o pomocy dla gastronomii oraz branży fitness - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Premier na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział wsparcie dla branż szczególnie teraz dotkniętych obostrzeniami - gastronomicznej, fitness i rozrywkowej, a także handlujących na bazarach i targowiskach.

- Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał na cztery formy wsparcia, które państwo proponuje przedsiębiorcom działającym w gastronomii, branży fitness, rozrywkowej oraz sprzedawcom na bazarach i targowiskach.

- Dla tych branż dokonujemy w listopadzie zwolnienia z ze składki ZUS za listopad. Po drugie, wdrażamy postojowe, czyli dopłatę z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia czy w większości utrzymania zatrudnienia w tych firmach. Po trzecie, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł dla tych małych i mikro firm, które wpadają w bardzo trudną sytuację gospodarczą. Po czwarte, zwolnienie z opłaty targowej za cały 2020 rok, z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów - wymieniał premier.

Zaznaczył, że ze wspomnianego wparcia - a więc zwolnienia z ZUS-u, postojowego i dotacji - będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którym przychód spadł o 40% w porównaniu do października lub listopada 2019.

Mateusz Morawiecki zapewnił też, że państwo zrekompensuje samorządom ubytek w budżetach z tytułu opłaty targowej.

- Prezentowane dzisiaj rozwiązania dotyczą listopada. I chciałbym, życzyłbym wszystkim rodakom, przedsiębiorcom, żeby to się na listopadzie zakończyło. Bo to będzie oznaczało, że możemy już w listopadzie czy pod koniec listopada, zmienić zasady funkcjonowania.

Jeżeli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, Mateusz Morawicki zapowiedział kontynuację wsparcia.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE