Przedświąteczny poradnik podatkowy. Kupujesz prezenty za granicą? Jesteś twórcą rękodzieła albo rolnikiem i to ty sprzedajesz swoje wyroby? Rawicki urząd skarbowy przypomina, kiedy i jakich formalności należy dopełnić.
Ze względu na pandemię i wprowadzone ograniczenia chętniej kupujemy przez internet - np. prezenty. Zdarza się również, że korzystamy z zagranicznych portali zakupowych. Co powinno zwrócić naszą uwagę, by nie dać się oszukać i przy okazji nie popaść w kłopoty?
Przedświąteczny poradnik podatkowy. Sprawdź od kogo kupujesz
Skarbówka przypomina, że jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez Krajową Administrację Skarbową. Sprawdza się bezpieczeństwo zawartych w niej towarów oraz czy dana rzecz nie jest podróbką. Jeśli okaże się, że tak - przesyłka jest zatrzymywana, a kupujący traci pieniądze. Jak się przed tym uchronić?
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na cenę. Jeśli jest rażąco niska, nad transakcją warto się poważnie zastanowić. Może się okazać, że nie mamy do czynienia z oryginalnym produktem. Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność. Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE - w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków) - informuje urząd skarbowy.
W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 euro (czyli około 660 zł), ale pamiętać trzeba także o innych podatkach.
Przedświąteczny poradnik podatkowy. Nie zawsze musisz zakładać firmę
Przed świętami wielu twórców rękodzieła, lokalnych producentów chętnie sprzedaje swoje wyroby, a my - konsumenci coraz chętniej takie rzeczy nabywamy. Mowa o świątecznych ozdobach, stroikach, ale także np. produktach kulinarnych - dżemach, miodach czy serach. Oferować je można klientom legalnie, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej w czterech przypadkach:
- Sprzedaż runa leśnego
- Sprzedaż okazjonalna
- Działalność nierejestrowana
- Rolniczy handel detaliczny
Źródło: Urząd Skarbowy w Rawiczu