Reklama

Reklama

Przedświąteczny poradnik podatkowy. Sprzedajesz? Kupujesz? To musisz wiedzieć

Opublikowano: wt, 15 gru 2020 12:08
Autor:

Przedświąteczny poradnik podatkowy. Sprzedajesz? Kupujesz? To musisz wiedzieć   - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Przedświąteczny poradnik podatkowy. Kupujesz prezenty za granicą? Jesteś twórcą rękodzieła albo rolnikiem i to ty sprzedajesz swoje wyroby? Rawicki urząd skarbowy przypomina, kiedy i jakich formalności należy dopełnić.

Ze względu na pandemię i wprowadzone ograniczenia chętniej kupujemy przez internet - np. prezenty. Zdarza się również, że korzystamy z zagranicznych portali zakupowych. Co powinno zwrócić naszą uwagę, by nie dać się oszukać i przy okazji nie popaść w kłopoty?

Przedświąteczny poradnik podatkowy. Sprawdź od kogo kupujesz

Skarbówka przypomina, że jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez Krajową Administrację Skarbową. Sprawdza się bezpieczeństwo zawartych w niej towarów oraz czy dana rzecz nie jest podróbką. Jeśli okaże się, że tak - przesyłka jest zatrzymywana, a kupujący traci pieniądze. Jak się przed tym uchronić?

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na cenę. Jeśli jest rażąco niska, nad transakcją warto się poważnie zastanowić. Może się okazać, że nie mamy do czynienia z oryginalnym produktem. Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność. Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE - w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków) - informuje urząd skarbowy.

W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 euro (czyli około 660 zł), ale pamiętać trzeba także o innych podatkach.

Przedświąteczny poradnik podatkowy. Nie zawsze musisz zakładać firmę

Przed świętami wielu twórców rękodzieła, lokalnych producentów chętnie sprzedaje swoje wyroby, a my - konsumenci coraz chętniej takie rzeczy nabywamy. Mowa o świątecznych ozdobach, stroikach, ale także np. produktach kulinarnych - dżemach, miodach czy serach. Oferować je można klientom legalnie, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej w czterech przypadkach:

  • Sprzedaż runa leśnego
Jagody, grzyby, zioła rosnące dziko w lasach można sprzedawać bez płacenia podatku dochodowego pod warunkiem, że uzbieramy je sami lub z udziałem członków najbliższej rodziny. Zwolnieniu temu nie podlegają już jednak zyski ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin, czy surowców - np. kory, igliwia, choinek.

  • Sprzedaż okazjonalna
To sporadyczna sprzedaż tego, co mamy w domu, a jest nam już zbędne - np. ubrań, książek, czy sprzętów domowego użytku. Jeśli sprzedawane przedmioty były w naszym posiadaniu dłużej niż pół roku, nie musimy rozliczać podatku od uzyskanego dochodu.

  • Działalność nierejestrowana
To taka forma działalności gospodarczej, w której możesz robić wszystko to, co robi przedsiębiorca, a pomimo tego nie podlegasz takim obowiązkom, jak np. wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej CEIDG, czy rejestracja jako płatnik ZUS. Są jednak dwa warunki. Po pierwsze, w żadnym miesiącu kalendarzowym twoje przychody przekroczyć połowy płacy minimalnej - czyli w tym roku 1.300 zł. Po drugie, w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś własnej firmy. Prowadzenie działalności nierejestrowanej, co prawda, nie zwalnia z płacenia podatku od dochodów, jednak formalności z tym związane są ograniczone do minimum, a koszty i przychody rozlicza się tylko raz w roku - w ramach zeznania PIT-36.

  • Rolniczy handel detaliczny
Przepisy o rolniczym handlu detalicznym ułatwiają rolnikom bezpośrednią sprzedaż produktów i żywności pochodzącej z własnych upraw lub hodowli. Działalność w takiej formie możliwa jest po uprzedniej rejestracji u powiatowego lekarza weterynarii lub inspektora sanitarnego. Działalność ta nie jest opodatkowana, jeśli rolnik nie przekroczy limitu 40 tys. zł rocznie. Jeśli przychody okażą się wyższe, należy zapłacić 2% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba też prowadzić księgowość - w uproszczonej formie (np. zeszytu).

Źródło: Urząd Skarbowy w Rawiczu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.