reklama

Przegrzanie, podtopienie - jak pomóc?

Opublikowano:
Autor:

Przegrzanie, podtopienie  - jak pomóc? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Środowisko wodne, jak i ekspozycję na długotrwałe działanie wysokiej temperatury należy traktować jako warunki niekorzystnie wpływające na organizm człowieka, czy wręcz zagrażające nie tylko zdrowiu, ale i życiu - mówi Piotr Chudy, ratownik medyczny, współwłaściciel firmy Med Group. Jak zaznacza, nie wolno bać się udzielania pomocy poszkodowanym, ale należy przy tym uwzględnić ocenę bezpieczeństwa własnego oraz osoby poszkodowanej, przyczynę urazu oraz ocenę własnych umiejętności.


Przegrzanie organizmu jest następstwem długotrwałego przebywania na słońcu lub poddania organizmu człowieka działaniu wysokiej temperatury. Z tą ostatnią sytuacją możemy dość często się spotkać w zakładach pracy. - Organizm człowieka w początkowej fazie próbuje się ratować poprzez przyspieszony oddech, pojawiają się obrzęki, drżenia mięśni z towarzyszącymi skurczami bolesnymi - zaznacza Piotr Chudy. - Należy pamiętać, że zaawansowane zmiany skórne i jednocześnie zaburzenia świadomości, są dość często dowodem na bardzo wysoką temperaturę wewnętrzną naszego organizmu. Objawy są bardzo zbliżone do znanej nam grypy.

Co pomaga:

umieszczenie w zacienionym, chłodnym miejscu, schładzanie wentylatorem

uzupełnianie płynów doustnie (gdy poszkodowany jest przytomny) w małych ilościach jednorazowo - aż stan ulegnie poprawie

chłodzenie poprzez zraszanie zimną wodą, mgiełką - można wykorzystać zraszacze do kwiatów

chłodne kompresy na okolice pach, pachwin, szyi

w przypadku utraty świadomości i braku oddechu, wykonujemy uciski klatki piersiowej, na środku mostka.



Oparzenia słoneczne, czyli bardzo mocne zaczerwienienie skóry połączone z uczuciem pieczenia lub także pęcherzami. Najbardziej narażone na oparzenie są okolice powiek, dekoltu, dołu brzucha, wewnętrznych powierzchni ud. Osoby o jasnej skórze, z małą ilością barwnika, łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym.

Co pomaga:

poparzenie słoneczne I stopnia łagodzą: chłodny prysznic, okłady z zimnego mleka lub jogurtu - ochładzają one skórę i przywracają jej właściwe nawilżenie. Pomocne są wszelkie preparaty farmaceutyczne w postaci maści, zawierające witaminę E, alantoinę lub pantenol.

poparzenie II stopnia, czyli takie przy którym występuje silny rumień skóry i pęcherze - skórę można wtedy krótkotrwale oziębiać wodą i lodem. Przydatne są też maści zabezpieczające uszkodzoną skórę przed zakażeniem. Poważnym oparzeniom często towarzyszy gorączka lub nudności, dlatego należy skonsultować się z lekarzem.



Podtopienie. Do niebezpiecznych sytuacji na basenie, nad jeziorem, czy nad morzem najczęściej dochodzi poprzez nierozwagę, alkohol oraz ignorowanie zaleceń ratownika. - Jeżeli jesteśmy świadkami ryzykownych zachowań, warto powiadomić służby, z policją włącznie. Jeśli nie jesteśmy wyszkoleni, starajmy się prowadzić akcję ratowniczą z gruntu lub ostatecznie w płytkiej wodzie, utrzymując kontakt z poszkodowanym, można rzucić linę, koło ratunkowe. Nawet, jeżeli nie dorzucimy to koło dryfujące na powierzchni wody działa stymulująco na poszkodowanego - przypomina Piotr Chudy.

Jak pomóc:

W przypadku braku oddechu u poszkodowanego, powinniśmy wykonać wstępnie 5 wdechów usta - usta, nieprzerwane uciski klatki piersiowej do momentu wyraźnej reakcji obronnej poszkodowanego.

Nie wolno układać poszkodowanego z głową niżej lub wyżej najbezpieczniejsza jest pozycja horyzontalna chyba, że wystąpiły wymioty, wtedy wskazana jest pozycja na boku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE